«Պետք է ամեն կերպ բացառել վրիժառու եղբոր հանձնումը թուրքերի կամ որևէ երրորդ կողմի իրավազորությանը». Ռ. Մելիքյան
Շաբաթ, 13 նոյեմբերի, 2021 թ., 12:12
Իրավապաշտպան Ռուբեն Մելիքյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրում է. «Պետք է ամեն կերպ բացառել նոյեմբերի 8-ին Շուշիի մատույցներում թուրք զինվորի կողմից գնդակահարված հայ խաղաղ ու անզեն աշխատավորի՝ Մարտիկի վրիժառու եղբոր հանձնումը թուրքերի կամ որևէ երրորդ կողմի իրավազորությանը։
Այդ մարդու արարքը ուղղակիորեն պայմանավորված էր ադրբեջանցիների անպատժելիությամբ. երբ մարդասպանը (այն էլ՝ ցեղասպանական մոտիվով մարդասպանը) չի պատժվում, ապա առաջ է գալիս արյան վրեժի բնական իրավունքը, որը շատ ավելի արդար բան է, քան գրված օրենքի տասնյակ հատորները։

Рубен Меликян: Экстрадиция в Азербайджан или любую другую третью страну лица, отомстившего за смерть брата, должна быть исключена
Суббота, 13 Ноября, 2021 года, 12:12
Правозащитник Рубен Меликян на своей странице в Facebook пишет: «Экстрадиция в Азербайджан или любую другую третью страну лица, отомстившего за смерть своего брата Мартика – армянского гражданского лица и невооруженного рабочего, застреленного азербайджанским солдатом на окраине Шуши 8 ноября, должна быть исключена.
Поступок этого человека был напрямую обусловлен безнаказанностью азербайджанцев. Когда убийца (убийца с мотивом геноцида) остается безнаказанным, возникает естественное право на кровную месть, которое намного справедливее, чем десятки томов писаного закона.