Չորեքշաբթի, 03 նոյեմբերի, 2021 թ., 09:50
«Օրերս տեղեկացանք, որ Դավիթ Տոնոյանի վերաբերյալ քրեական գործով ԱԱԾ-ն ձերբակալել է նույն գործով մինչ այդ վկայի դատավարական կարգավիճակով հարցաքննված ՀՀ ՊՆ ավիացիայի վարչության ավիացիոն տեխնիկական ունեցվածքի ծառայության պետ Արտյոմ Համբարյանին և ավիացիայի վարչության գլխավոր ինժեներ Վլադիմիր Բաբայանին: Բարձրաստիճան այս երկու սպաները քրեական գործով տվել էին գործի մյուս նյութերի հետ հակասության մեջ չգտնվող, Դավիթ Տոնոյանի մեղադրանքը հերքող ցուցմունքներ: Պաշտպանության կողմն ունի նաև այլ տեղեկություններ նշված երկու անձանց ձերբակալելու «առիթների» վերաբերյալ, որոնք այս պահին հանրայնացնելը նպատակահարմար չենք համարում:
Այս գործելաոճը պաշտպանական կողմի մոտ խորացնում է առկա լուրջ մտահոգությունները՝ ցանկացած, այդ թվում նաև օրենքով արգելված մեթոդներով նախաքննությունը ԱԱԾ-ի նախընտրած ուղենիշով տանելու, Դավիթ Տոնոյանին, որքան հնարավոր է, երկար ժամանակ կալանքի տակ պահելու և արդեն իսկ փլուզված գործի՝ հիմնավոր լինելու պատրանք ստեղծելու վերաբերյալ: Միաժամանակ հարկ ենք համարում անդրադառնալ ԱԱԾ-ի տարածած այն հայտարարությանը, որ մատակարարումից որոշ ժամանակ անց ձեռք բերված հրթիռների մի մասը չեն կրակվել և դուրս են հանվել հաշվեկշռից, իսկ մնացածն իբր ընդհանրապես չեն կիրառվել, այդ թվում՝ 2020 թվականի սեպտեմբերի 27-ին սկսված 44-օրյա պատերազմի ժամանակ:
Այդ կապակցությամբ պետք է նշել, որ նշված տեղեկությունը առավելապես կրում է մանիպուլյատիվ ապակողմնորոշիչ նշանակություն, քանզի այն հերքվել է նույն քրեական գործով արդեն իսկ ձեռք բերված տվյալներով, մասնավորապես՝ ըստ քրեական գործի նյութերի՝ հիշյալ հրթիռների մի մասը ոչ միայն կիրառվել է 2020 թվականի պատերազմի ընթացքում, այլ նաև դրանից առաջ՝ ուսումնական վարժանքների ժամանակ, իսկ դրանց անորակ լինելու, մարտական խնդիրներ չկատարելու մասին գործով որևէ տվյալ ձեռք չի բերվել:
Տեղին ենք համարում հիշեցնել նաև ՀՀ վարչապետի՝ վերջերս Ազգային ժողովում արված հայտարարությունն այն մասին, որ սույն քրեական գործը հարուցվել է վարչապետին ենթակա Ազգային անվտանգության ծառայության կողմից, և միջազգային բոլոր զեկույցներն արձանագրում են, որ առանց քաղաքական կամքի առկայության այս կարգի գործերը չեն կարող բացահայտվել և բացահայտման ուղղությամբ գնալ: ՀՀ վարչապետին և նրա ենթակա կառույցին առաջարկում և հորդորում ենք իսկապես դրսևորել քաղաքական կամք՝ գործի օբյեկտիվ քննությունն ապահովելու, գործով ճշմարտությունը բացահայտելու նպատակով:
Այդ օբյեկտիվությունն ապահովելուց հետո միայն կանդրադառնանք անկախ փորձաքննության աջակցությամբ նախաքննության մարմնին զինամթերքի պիտանելիության, արտադրության և պահպանման ժամկետների, ինչպես նաև «շուկայական գին» հասկացությունը պարզաբանելուն»:

Адвокаты Тонояна: Призываем премьера и подчиненную ему структуру проявить политическую волю для обеспечения объективного расследования дела
Среда, 03 Ноября, 2021 года, 09:50
Группа адвокатов бывшего министра обороны распространила заявление, в котором, в частности, говорится: «На днях стало известно, что по уголовному делу Давида Тонояна СНБ задержала начальника службы авиационного технического имущества Управления авиации Министерства обороны Армении Артема Амбаряна и главного инженера Управления авиации Владимира Бабаяна, допрошенного по тому же делу в качестве свидетеля.
Эти два высокопоставленных офицера дали показания, не входящие в противоречии с другими материалами дела, отрицающие обвинение в отношении Давида Тонояна. У стороны защиты есть и другие сведения по поводу «причин» задержания указанных двух лиц, которые на данный момент не считаем целесообразным обнародовать.
Этот стиль работы усугубляет серьезную обеспокоенность у стороны защиты относительно намерения вести предварительное следствие любыми, в том числе запрещенными законом методами, по выбранному СНБ сценарию, как можно дольше держать Давида Тонояна под стражей и создать иллюзию обоснованности уже распавшегося дела.
В то же время считаем необходимым обратиться к распространенному СНБ заявлению о том, что часть ракет, приобретенных спустя некоторое время после поставки, не была использована и снята с баланса, а остальные якобы вообще не применялись, в том числе во время 44-дневной войны, начавшейся 27 сентября 2020 года.
В этой связи стоит отметить, что указанная информация носит преимущественно манипулятивное дезориентирующее значение, поскольку она опровергнута уже полученными по тому же уголовному делу данными, в частности, согласно материалам уголовного дела, часть упомянутых ракет не только была применена в ходе войны 2020 года, но и до этого, во время учений, а по делу о некачественности этих ракет, невыполнении боевых задач никаких данных нет.
Считаем уместным напомнить также недавнее заявление премьер-министра РА в Национальном собрании о том, что данное уголовное дело было возбуждено подведомственной премьер-министру Службой национальной безопасности, и все международные доклады констатируют, что без наличия политической воли подобные дела не могут быть раскрыты.
Мы предлагаем и призываем премьер-министра РА и подчиненную ему структуру проявить политическую волю для обеспечения объективного расследования дела, выявления истины по делу. Только после обеспечения этой объективности мы при содействии независимой экспертизы коснемся сроков годности, производства и хранения боеприпасов, а также разъяснения следственному органу понятия «рыночная цена».