TikTok-ն առաջիններից մեկն է դարձել, որ կրճատել է աշխատաժամանակը
Հայտնի TikTok հարթակի սեփականատեր ByteDance-ը կրճատում է աշխատակիցների ժամերը։ Նրանք այժմ բաց կլինեն երկուշաբթիից ուրբաթ՝ առավոտյան ժամը 10:00-ից մինչև երեկոյան 19:00-ը, հաղորդում է Bloomberg-ը։
Աշխատակիցները պետք է ստանան արտաժամյա աշխատանքի թույլտվություն: Նոր քաղաքականության համաձայն, աշխատողը կարող է աշխատանքային օրերին ստանալ ոչ ավելի, քան 3 ժամ հավելյալ աշխատանք կամ 8 ժամ՝ հանգստյան օրերին: Միաժամանակ նա կստանա լրացուցիչ փոխհատուցում՝ իր աշխատավարձի եռապատիկից ավելի։
Նախկինում Չինաստանն ուներ վեցօրյա աշխատանքային շաբաթ՝ 12-ժամյա գրաֆիկով, որը հայտնի էր որպես «996»: Այս տարի նախագահ Սի Ցզինպինը հորդորել էր ընկերություններին հրաժարվել նման ժամանակացույցից՝ գերծանրաբեռնվածության հետ կապված մահացությունների աճի պատճառով:

Владелец TikTok одним из первых в Китае сократил рабочий день сотрудников
Компания ByteDance, владелец популярной платформы TikTok, сокращает рабочее время сотрудников. Теперь они будут работать с 10:00 до 19:00 с понедельника по пятницу. Об этом сообщает Bloomberg.
Сотрудникам будет необходимо получить разрешение на сверхурочную работу. Согласно новой политике, работник сможет получить не более трех часов дополнительной работы в будний день или восьми часов в выходной. При этом он получит дополнительную компенсацию в размере, превышающем в три раза его заработную плату.
Ранее в Китае действовала шестидневная рабочая неделя с 12-часовым графиком, известная как «996». Однако в этом году президент страны Си Цзиньпин призвал компании отказаться от такого графика из-за участившихся случаев смертей, связанных с переутомлением.