«Նախ կվերադարձնենք սկյութական ոսկին, ապա՝ Ղրիմը»․ Զելենսկի
Ամստերդամի վերաքննիչ դատարանը որոշում է կայացրել Ուկրաինային վերադարձնել բռնակցված Ղրիմի թանգարանների սկյութական ոսկու հավաքածուն, որն այժմ գտնվում է Նիդեռլանդներում։
Այսպիսով, դատարանը հաստատել է Նիդեռլանդների մայրաքաղաքի շրջանային վարչական դատարանի նախորդ՝ 2016 թվականի դեկտեմբերի 14-ի որոշումը։ «Ղրիմ. Ոսկե կղզին Սև ծովում» ցուցահանդեսը անցկացվել է Ամստերդամի Ալարդ Փիրսոնի թանգարանում 2014 թվականի փետրվարի 7-ից օգոստոսի 31-ը և բաղկացած է եղել Ղրիմի չորս և Կիևի մեկ թանգարանների ցուցանմուշներից:
«Ղրիմ. Ոսկե կղզին Սև ծովում» ցուցահանդես
Սկյութական ոսկե իրեր
«Ամստերդամի վերաքննիչ դատարանը որոշել է, որ Ալարդ Փիրսոնի թանգարանը պետք է սկյութական ոսկին փոխանցի Ուկրաինային: Չնայած այս թանգարանային ցուցանմուշները Ղրիմի ծագում ունեն և այս առումով կարելի է համարել դրանք Ղրիմի մշակութային ժառանգության մաս, այնուամենայնիվ, դրանք նաև մաս են կազմում Ուկրաինայի մշակութային ժառանգության, որը՝ որպես անկախ պետություն, գոյություն ունի 1991 թվականից»,- ասված է դատարանի վճռում:
Ռուսաստանին թերակղզու բռնակցումից հետո վեճ է ծագել՝ ցուցանմուշները Ղրի՞մ վերադարձնել, թե՞ Ուկրաինա։ Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին ողջունել է ոսկին վերադարձնելու որոշումը։ «Ուկրաինայի երկար սպասված հաղթանակը Ամստերդամի դատարանում. սկյութական ոսկին կվերադառնա Ուկրաինա: Մենք միշտ վերադարձնում ենք մերը։ Նախ՝ կվերադարձնենք սկյութական ոսկին, իսկ հետո՝ Ղրիմը»,- գրել է նա Twitter-ում։
Նույն ոգով է որոշումը մեկնաբանել նաև Ուկրաինայի արտգործնախարար Դմիտրի Կուլեբան։ «Սա մեծ հաղթանակ է: Միջազգային իրավունքն արագ չէ, բայց դա անխուսափելի է: Բոլոր ռուսական կեղծիքները, մանիպուլյացիաները և դատարանին մոլորեցնելու փորձերը ձախողվել են: Ինչպես մենք վերադարձրել ենք «սկյութական ոսկին», այնպես էլ մենք կվերադարձնենք մեր ժողովրդին նաև մեր օկուպացված տարածքները»,- լրագրողներին ասել է Կուլեբան։
Ղրիմի թանգարանների իրավաբան Ռոբ Մայերը մամուլին ասել է, որ Ղրիմի թանգարանները կարող են դիմել Նիդեռլանդների Գերագույն դատարան։ Ինչպես հաղորդում է ՏԱՍՍ գործակալությունը, դա կարող է տեղի ունենալ երեք ամսվա ընթացքում, և այդ ընթացքում, ինչպես նաև Գերագույն դատարանում բողոքի հետագա քննարկման ժամանակ, սկյութական ոսկին դեռ չի փոխանցվի Ուկրաինա: Ղրիմի թանգարանների իրավաբան Ռոբ Մայերը մամուլին ասել է, որ Ղրիմի թանգարանները կարող են դիմել Նիդեռլանդների Գերագույն դատարան։
Ինչպես հաղորդում է ՏԱՍՍ գործակալությունը, դա կարող է տեղի ունենալ երեք ամսվա ընթացքում, և այդ ընթացքում, ինչպես նաև Գերագույն դատարանում բողոքի հետագա քննարկման ժամանակ, սկյութական ոսկին դեռ չի փոխանցվի Ուկրաինա, այլ կմնա Ուկրաինայում։
Ռուսաստանի իշխանություններն այս որոշումն անվանել են քաղաքականացված։ «Այս որոշման՝ ուժի մեջ մտնելը նշանակում է Ղրիմի ժողովրդի՝ սեփական մշակութային ժառանգություն մուտք գործելու իրավունքի կոպիտ խախտում, որը երաշխավորված էր մի շարք միջազգային իրավական ակտերով»,- ասել է Ղրիմի մշտական ​​ներկայացուցչության աշխատակից Ալեքսանդր Մոլոխովը։

Суд в Амстердаме постановил вернуть скифское золото из музеев Крыма Украине
Апелляционный суд Амстердама постановил вернуть Украине коллекцию золота скифов из музеев аннексированного Крыма, которая сейчас находится в Нидерландах.
Таким образом суд подтвердил предыдущее решение окружного административного суда столицы Нидерландов от 14 декабря 2016 года. Выставка "Крым. Золотой остров в Черном море" проходила в музее Алларда Пирсона в Амстердаме с 7 февраля по 31 августа 2014 года и состояла из экспонатов четырех крымских музеев и одного киевского.
"Апелляционный суд Амстердама постановил, что Музей Алларда Пирсона должен передать скифское золото украинскому государству. Хотя эти музейные экспонаты и имеют крымское происхождение и в этой мере могут считаться частью культурного наследия Крыма, они также являются частью культурного наследия Украины, существовавшей как независимое государство с 1991 года", - сказала глава судейской коллегии Паулина Хофмайер-Руттен.
После аннексии полуострова Россией возник спор по поводу того, возвращать ли экспонаты в Крым - или же на подконтрольные украинским властям территории.Президент Украины Владимир Зеленский приветствовал решение о возвращении золота. "Долгожданная победа Украины в суде Амстердама! "Скифское золото" вернется на Украину, - написал он в "Твиттере". - Мы всегда возвращаем свое. Сначала вернем скифское золото, а потом и Крым".
В том же духе высказался и министр иностранных дел Украины Дмитрий Кулеба. "Это большая победа. Мы вернем себе не просто музейные экспонаты, а часть нашего национального кода [...] международное право не быстрое, но оно неотвратимое. Все российские фейки, манипуляции и попытки ввести суд в заблуждение потерпели крах. Также, как мы вернули "Скифское золото", мы вернем наших людей и наши оккупированные территории", - сказал Кулеба журналистам.
Адвокат крымских музеев Роб Мейер сказал прессе, что крымские музеи могут подать апелляцию в Верховный суд Нидерландов. Как сообщает агентство ТАСС, это может произойти в течение трех месяцев, и все это время, а также в течение дальнейшего рассмотрения апелляции в Верховном суде, скифское золото еще не будет передано Украине, а останется в Музее Алларда Пирсона.
Россия возмущается
Власти России назвали решение политизированным. "Вступление в силу этого решения означает грубейшее нарушение права народа Крыма на доступ к собственному культурному наследию, которое было гарантированно рядом международно-правовых актов", - сказал Интерфаксу сотрудник постоянного представительства Крыма при президенте России Александр Молохов.