Փարիզի սրտում գտնվող հատվածներից մեկն անվանակոչվել է Հայաստանի անունով
Ֆրանսիայում ՀՀ դեսպանությունը հաղորդագրություն է տարածել. «Երեկ երեկոյան Փարիզի քաղաքային խորհուրդն ընդունեց կարևոր որոշում՝ հերթական անգամ արձանագրելով Փարիզի և Հայաստանի միջև անխախտ բարեկամությունը և հայ-ֆրանսիական առանձնաշնորհյալ հարաբերությունների ամրությունը։
Քաղաքային խորհրդի միաձայն որոշմամբ Փարիզի սրտում գտնվող հատվածներից մեկը՝ Ալմայի և Էնվալիդների կամուրջների միջև ընկած և Սենա գետին հարող ընդարձակ տարածքը, անվանակոչվեց Հայաստանի անունով՝ ստանալով Հայաստանի էսպլանադ հնչեղ անվանումը («Esplanade d'Arménie»)։
Հայաստանի էսպլանադը կընդգրկվի Փարիզի հասցեների պաշտոնական ռեգիստրում և իր ընդարձակ տարածքի մեջ կներառի նաև դեռևս 2004 թվականին բացված Կոմիտաս Վարդապետի արձանը և 2009 թվականին բացված Երևանի այգին։
Շնորհակալություն ենք հայտնում Փարիզի քաղաքային խորհրդին՝ քաղաքապետ Անն Հիդալգոյի գլխավորությամբ, այս կարևոր նախաձեռնության ու ընդունված որոշման համար, ինչպես նաև փոխքաղաքապետ Առնո Նգաչային՝ որոշման նախագիծը հեղինակելու համար։
Փարիզի խորհրդի այս խորհրդանշական նիստին հրավիրված էր ներկա գտնվելու նաև Ֆրանսիայում Հայաստանի Հանրապետության դեսպանը»։

Местность, находящаяся в сердце Парижа, названа в честь Армении
Накануне вечером городской совет Парижа принял важное решение, в очередной раз подтвердив незыблемую дружбу между Францией и Арменией и прочность армяно-французских особых отношений. Об этом сообщает посольство РА во Франции.
«Единогласным решением городского совета, местность, находящаяся в сердце Парижа – обширная территория между мостами Альмы и участка Энвалид и примыкающая к реке Сена, названа в честь Армении, получив звучное наименование «Эспланада Армении» («Esplanade d'Arménie»).
«Эспланада Армении» будет включена в официальный адресный регистр Парижа. На территории эспланады будет находиться также открытый еще в 2004 памятник Комитасу и открытый в 2009 году Ереванский парк.
Мы благодарим городской совет Парижа во главе с мэром Анн Идальго за эту важную инициативу и принятое решение, а также вице-мэра Арно Нгачу, который является автором проекта.
На это торжественное заседание городского совета французской столицы был приглашен также посол Республики Армения во Франции»,- говорится в сообщении.