Դատարանի որոշմամբ Հրանտ Դինքի ընտանիքը կստանա 1.5 մլն լիրա փոխհատուցում
Թուրքիայի Պետական խորհուրդը (Danıştay-բարձրագույն վարչական դատարան) հաստատել է «Ակոսի» նախկին խմբագիր Հրանտ Դինքի կնոջ՝ Ռաքել Դինքի, նրանց զավակների՝ Սերա, Դելալ և Արատ Դինքերի 1.5 միլիոն լիրա (շուրջ 168.000 դոլար) փոխհատուցման պահանջը բավարարող Ստամբուլի 6-րդ վարչական դատարանի որոշումը, այս մասին գրում է «Էրմենիհաբեր»-ը։
Պետական խորհուրդն այդպիսով չի բավարարել Թուրքիայի ներքին գործեի նախարարության (ՆԳՆ) բողոքը և ընդունել է Դինքի ընտանիքի այն պնդումը, որ ՆԳՆ-ն ծանր ծառայողական թերացում և օբյեկտիվ պատասխանատվություն է ունեցել ընտանիքի հայր, պոլսահայ լրագրող Հրանտ Դինքի սպանության գործում։
Հիշեցնենք, որ Դինքի ընտանիքը Թուրքիայի ՆԳՆ-ի դեմ հայց էր ներկայացրել Ստամբուլի 6-րդ վարչական դատարան։ Նրանք պնդել էին, որ նախարարությունը ծառայողական թերացում է ունեցել Հրանտ Դինքի սպանության գործում։ Դինքի ընտանիքը պահանջել էր 1.5 միլիոն թուրքական լիրայի փոխհատուցում, որից 500 հազարը՝ նյութական, իսկ 1 միլիոնը բարոյական վնասի համար։ Դատարանը միաձայն բավարարել էր հայցը, սակայն ՆԳՆ-ն բողոքարկել էր դատարանի վճիռը։

Решением суда семья Гранта Динка получит компенсацию в размере 1,5 миллиона лир
Высший административный суд Турции утвердил решение 6-го административного суда Стамбула, требующее предоставления компенсации в размере 1,5 миллиона лир (около 168 000 долларов США) жене бывшего редактора газеты «Акос» Гранта Динка Ракель Динка и их детям Сере, Делале Арату Динк. Об этом сообщает сайт ermenihaber.
Таким образом, суд отклонил жалобу Министерства внутренних дел и приняла утверждение семьи Динка касательно того, что МВД не предприняло превентивных шагов для предотвращения убийства.
Напомним, что семья Гранта Динка подала иск против МВД Турции в 6-м административном суде Стамбула. Семья Динка утверждает, что Министерство внутренних дел не предприняло превентивных шагов для предотвращения убийства. Семья потребовала компенсацию в размере 1,5 миллиона турецких лир, из которых 500 тысяч — материальный ущерб и 1 миллион — моральный. Суд единогласно удовлетворил иск, однако МВД обжаловало данное решение.