Ղեկին ծխելու դեպքում վարորդը կտուգանվի 0,5 միավորով
ԱԺ-ն այսօրվա նիստում երկրորդ ընթերցմամբ և ամբողջությամբ ընդունեց «Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ ՀՀ օրենսգրքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը։
Նախորդ օրը փոխոստիկանապետ Արա Ֆիդանյանը նշեց, որ օրենքի նախագծի ընդունման դեպքում ՃՈ ճանապարհապարեկային ծառայողների կողմից արձանագրվող խախտումների համար տուգանային միավորների համակարգի կիրառումը ժամանակավորապես կհետաձգվի մինչև 2022 թվականի հուլիսի 1-ը։
Մինչ նշված ժամկետը՝ տուգանային միավորներ կշարունակեն հանվել միայն տեսանկարահանող կամ լուսանկարահանող սարքերով հայտնաբերված խախտումների դեպքում: Նաև որոշման համաձայն՝ սեփական ավտոմեքենայի ղեկին ծխելու համար վարորդից կհանվի ոչ թե 1, այլ՝ 0.5 տուգանային միավոր:

За курение при вождении собственного автомобиля будет вычитываться 0,5 штрафных балла
Национальное собрание Армении сегодня во втором и окончательном чтении приняло законопроект О внесении изменений и дополнений в Кодекс Республики Армения «Об административных правонарушениях».
Накануне заместитель начальника полиции Ара Фиданян сообщил, что в случае принятия законопроекта применение системы штрафных баллов за нарушения правил дорожного движения, зафиксированные сотрудниками Дорожной полиции, будет временно отложено до 1 июля 2022 года.
До этого момента все нарушения, предполагающие вычет штрафных балов, будут фиксироваться средствами фото и видеонаблюдения. Так, водители общественного транспорта и такси будут подвергаться вычету 1 штрафного балла, а водители частного транспортного средства – 0,5 балла.