Հակակոռուպցիոն և վերաքննիչ հակակոռուպցիոն դատարաններ ստեղծելու մասին նախագիծն ընդունվեց առաջին ընթերցմամբ
Երեքշաբթի, 19 հունվարի, 2021 թ., 10:40
ՀՀ Արդարադատության նախարար Ռուստամ Բադասյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Հակակոռուպցիոն և վերաքննիչ հակակոռուպցիոն դատարաններ ստեղծելու մասին օրենսդրական փաթեթն այսօր առաջին ընթերցմամբ ընդունվեց Ազգային ժողովի կողմից։
Մասնագիտացված հակակոռուպցիոն դատարանը կունենա առնվազն 25 դատավոր, որից 20-ը կքննեն կոռուպցիոն հանցագործությունների վերաբերյալ գործերը, իսկ 5-ը՝ նաև «Ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման մասին» օրենքի հիման վրա գույքի բռնագանձման հայցերով հարուցված քաղաքացիական գործերը: Վերաքննիչ հակակոռուպցիոն դատարանը կունենա առնազն տասը դատավոր (այս թվերը վերջնական չեն)։
Նշանակվող բոլոր դատավորներն անցնելու են բարեվարքության ստուգում կամ, ինչպես հանրության մեջ ընդունված է ասել, վեթինգ։

Парламент Армении принял законопроект о создании антикоррупционного и апелляционного антикоррупционного судов
Вторник, 19 Января, 2021 года, 10:40
Национальное собрание сегодня в первом чтении приняло законодательный пакет о создании Антикоррупционного и Апелляционного антикоррупционного судов. Об этом на своей странице в Facebook написал министр юстиции Рустам Бадасян.
Специализированный антикоррупционный суд будет состоять не менее чем из 25 судей, 20 из которых будут рассматривать дела о коррупционных преступлениях, а 5 из которых будут рассматривать гражданские дела, возбужденные на основании Закона «О конфискации имущества незаконного происхождения». В Апелляционный антикоррупционный суд будет состоять не менее чем из десяти судей (это число не окончательное)», - написал министр.