Անթույլատրելի ճանապարհ. ի՞նչ նպատակով է կառուցվելու Նախիջևանի հետ տրանսպորտային միջանցքը. «Ժամանակ»
«Ժամանակ»-ը գրում է. «Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հայտարարությունը՝ Նախիջևանի հետ տրանսպորտային միջանցք կառուցելու մտադրության մասին լայն արձագանք է գտել Հայաստանի փորձագիտական շրջանակներում:
Արցախի Հանրապետության նախագահի խորհրդական Դավիթ Բաբայանն անթույլատրելի է համարում աշխարհաքաղաքական նպատակներով ճանապարհների կառուցումը՝ նկատի ունենալով, որ այդ ճանապարհը կառուցվում է ոչ այնքան Ադրբեջանը Նախիջևանի հետ միացնելու, այլ Թուրքիան Ադրբեջանի, նաև Կասպից ծովով Կենտրոնական Ասիայի երկրներին կապելու համար:
Իսկ իրանագետ Էմմա Բեգիջանյանը կարծում է, որ Հայաստանը, Իրանի հետ համագործակցելով, պետք է թույլ չտա այդ ճանապարհի կառուցումը»:

«Жаманак»: С какой целью строится транспортный коридор Нахиджеван-Азербайджан?
Газета «Жаманак» пишет: «Заявление президента Азербайджана Ильхама Алиева о намерении построить транспортный коридор Нахиджеван-Азербайджан получило широкий резонанс в экспертных кругах Армении.
Советник президента Республики Арцах Давид Бабаян считает строительство дорог в геополитических целях недопустимым, имея в виду, что эта дорога строится не столько для соединения Азербайджана с Нахиджеваном, сколько для соединения Турции с Азербайджаном и Средней Азии с Каспийским морем.
По мнению же ирановеда Эммы Бегиджанян, Армения, сотрудничая с Ираном, не должна допустить строительство этой дороги».