Արցախի ՄԻՊ-ը թարմացրել է գերիների թվի վերաբերյալ ցանկը
Արցախի ՄԻՊ Արտակ Բեգլարյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Գիշեր-ցերեկ անընդհատ թարմացնում ենք գերիների վերաբերյալ մեր ցանկերը՝ հրապարակված տեսանյութերի և հարազատների ներկայացրած այլ ապացույցների հիման վրա: ԱՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմի գտած տեսանյութերից արդեն կարողացել ենք առանձնացնել գրեթե 60 ռազմագերի, որոնցից միայն փոքր մասի ինքնությունը դեռ չենք կարողացել պարզել: Էլ չեմ նշում վկայությունների, զանգերի և այլ ապացույցների հիման վրա հավաքագրվող տվյալները:
Առանձին փաստահավաք գործունեություն ենք իրականացնում նաև ներկալված ու բռնի անհետացած քաղաքացիական անձանց մասով, որոնց թիվը հասնում է շուրջ 40-ի:
Հավաքագրված բոլոր տվյալները պարբերաբար փոխանցում ենք պետական ու միջազգային լիազոր մարմիններին՝ ակնկալելով արդյունավետ աշխատանք գերիների իրավունքների պաշտպանության ու վերադարձի ապահովման ուղղությամբ: Հատուկ համագործակցություն ունենք ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի և անհատ փաստաբանների հետ՝ տվյալների փոխանակման ու այլ համապատասխան գործընթացների հարցում»:

Артак Бегларян: Mы выделили 60 военнопленных и 40 насильственно исчезнувших мирных жителей
Омбудсмен Арцаха Артак Бегларян на своей странице в Facebook сообщил о почти 60 армянских военнопленных и примерно 40 интернированных и исчезнувших гражданских лицах.
Бегларян отметил, что списки пленных непрерывно обновляются на основании опубликованных видео и других доказательств, представленных родными.
«На видеозаписях, найденных аппаратом омбудсмена Арцаха, уже смогли выделить почти 60 военнопленных, пока не удалось выяснить личность лишь небольшого числа из них. Я еще не упоминаю данные, собранные на основании показаний, звонков или других доказательств»,- написал он. «Отдельную работу по сбору фактов осуществляем также относительно интернированных или насильственно исчезнувших гражданских лиц, число которых достигает около 40»,- отметил Бегларян. Он подчеркнул, что все собранные данные периодически передаются государственным и международным полномочным органам.