Բրիտանիան կհրաժարվի տանկերից
Popular mechanics հրատարակության տվյալներով՝ դա վերջ կդնի մարտական մեքենայի ավելի քան 100-ամյա մշակմանն ու ներդրմանը՝ այն ստեղծած երկրի կողմից: Փոխարենը բրիտանական բանակը կկենտրոնանա տիեզերքի և քիբերպատերազմի վրա, ինչպես նաև ՆԱՏՕ-ի համար ուղղաթիռներ և աերոմոբիլ զորքեր կտրամադրի: Այսպիսով, Մեծ Բրիտանիան կհետևի Նիդեռլանդների օրինակին, որոնք վերացրել են իրենց տանկային ուժերը:
Առաջարկության համաձայն, բրիտանական բանակի 227 Challenger II հիմնական մարտական տանկերը կհեռացվեն ուժային կառույցից: Մարտական մեքենան չի արդիականացվել և այսօրվա չափանիշներով համարվում է հնացած։
Challenger II-ին անհրաժեշտ են նոր, արդիականացված շարժիչներ, կրակի կառավարման համակարգեր և նոր 120 մմ թնդանոթներ, որպեսզի համապատասխանի ժամանակակից ամերիկյան և գերմանական մոդելներին:
Աշխարհում առաջին Mark I-ը շահագործման է հնձնվել 1916-ին։ Իսկ 2-րդ համաշխարհային պատերազմի ժամանակ երկիրը ներկայացրել է այնպիսի տպավորիչ մոդելներ, ինչպիսիք են Crusader-ը, Matilda Mark II-ը, Churchill-ը և Cromwell-ը:
Ներկայում Մեծ Բրիտանիայի սպառազինության մեջ կա ընդամենը 227 Challenger II: 2019-ին Լոնդոնն առաջարկել է արդիականացնել 227 մարտական մեքենաներից միայն 148-ը: Այս նախաձեռնությունը մերժվել է՝ հօգուտ տանկային ուժերի լիակատար հեռացման։
Երկրի պաշտպանության նախարարությունն առաջարկում է վերացնել տանկային ուժերը և փոխարենը գումար ուղղել տիեզերք և քիբերտարածություն: Ուշադրություն է դարձվելու նաև ուղղաթիռներին և աերոմոբիլային ուժերին։

Британия откажется от танков
По данным издания Popular mechanics, это положит конец более чем 100-летней разработке и внедрению боевой машины страной, которая ее и изобрела.Вместо этого британская армия сконцентрируется на космосе и кибервойне, а также предоставит вертолеты и аэромобильные войска для НАТО. Таким образом, Великобритания пойдет по стопам Нидерландов, которые ликвидировали свои танковые силы.
Согласно предложению, 227 основных боевых танков британской армии Challenger II будут исключены из силовой структуры. Боевая машина не была модернизирована и считается по сегодняшним меркам устаревшей.
Challenger II нуждается в новых, модернизированных двигателях, системах управления огнем и новом 120-миллиметровой пушке, чтобы соответствовать современным американским и немецким моделям.
Великобритания фактически изобрела концепцию танка, как гусеничной боевой бронированной машины. Первый в мире Mark I был выставлен страной на вооружение в 1916 году. А во время Второй мировой войны страна представила такие впечатляющие модели, как Crusader, Matilda Mark II, Churchill и Cromwell. Нынешняя версия боевого танка Challenger II была представлена в 1998 году.
В настоящее время на вооружении Великобритании имеется всего 227 Challenger II. К сравнению, американские войска эксплуатируют 6333 танков. В 2019 году Лондон предложил модернизировать только 148 из 227 боевых машин до современного уровня. Эта инициатива была отклонена в пользу полной утилизации танковых сил.
Министерство обороны страны предлагает ликвидировать танковые силы и вместо этого перенаправить деньги на космическое и киберпространство. Также внимание будет уделяться вертолетам и аэромобильным силам.