«Ադրբեջանական զինվորականները նվաստացնում են տարեց հայ մարդուն». ՀՀ ՄԻՊ
ՀՀ ՄԻՊ Արման Թաթոյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Այս տեսանյութում ադրբեջանական զինվորականները նվաստացնում են տարեց մարդու, էթնիկ հայի, նրան բացառիկ ցինիզմով ենթարկում են բացահայտ անմարդկային վերաբերմունքի:
Դա անում են միայն այն բանի համար, որ մարդն էթնիկ հայ է. ատելությունն Ադրբեջանում այնքան համակարգված է ու պետական մակարդակով խրախուսվում է այնքան բարձր, որ այս զինվորականներին չի հետաքրքրում, որ մարդն անօգնական է, տարեց է և ունի մարդկային արժանապատվություն:
Հակառակը՝ նրանք մարդկանց արժանացնում են այսպիսի վերաբերմունքի, տեսագրում կամ լուսանկարում ու հետո դա լայնորեն տարածում սոցիալական ցանցերով՝ սեփական հասարակությունում գովեստի ու թվացյալ «հերոսության» արժանանալու համար:
Մեկ կարևոր փաստ. այս արարքը ոչ թե մի խումբ զինծառայողների առանձին հանցագործություն է, այլ 2020 թվականի սեպտեմբեր-նոյեմբեր ամիսների պատերազմի ընթացքում ադրբեջանական լայնածավալ ու պետական բարձր մակարադակով խրախուսվող հանցավոր արարքների՝ խոշտանգումների ու վայրագությունների, դաժանությունների համակարգի անբաժան բաղադրիչ:
Սա հերթական ապացույցն է, որ հաստատում է ահաբեկչական մեթոդներով էթնիկ զտումների ու ցեղասպանության համակարգված ադրբեջանական քաղաքականությունն Արցախում:
Այսպիսի արարքները ոչ միայն կատեգորիկ արգելված են մարդկությանը հայտնի բոլոր միջազգային պահանջներով, այլ դրանք նույնիսկ մարդկային երևակայության մեջ չեն տեղավորվում:
Արցախի մարդու իրավունքների պաշտպանի հետ ներկայում ամփոփում ենք՝ այս ապացույցի ամրագրման, անհրաժեշտ ձևակերպումների ու միջազգային մարմիններին ներկայացնելու համար»:

Арман Татоян: Азербайджанские военнослужащие унижают пожилого человека
Это видео показывает как азербайджанские военнослужащие унижают пожилого человека, этнического армянина и подвергают его явному бесчеловечному обращению с исключительным цинизмом. Об этом сообщает Омбудсмен Армении Арман Татоян.
Они делают это только потому, что этот пожилой человек является этническим армянином.
Ненависть в Азербайджане настолько систематична и настолько поощряется на высшем государственном уровне, что этих военнослужащих не интересует, что человек беспомощен, находится в пожилом возрасте и что у него есть человеческое достоинство.
Наоборот, они к человеку так относятся намеренно, затем все это снимают на видео или фотографируют и широко распространяют в социальных сетях, чтобы получить похвалу и кажущийся «героизм» в своем собственном обществе.
Одно важное обстоятельство: это деяние не является отдельным преступлением совершенным отдельно взятой группой военнослужащих. Здесь речь том, что это деяние является составной частью системы масштабных пыток и зверств, зверств, совершенных во время войны сентября-ноября 2020 года и поощряемых Азербайджаном на высоком уровне.
Это еще одно доказательство системной политики Азербайджана по этнической чистке и геноциду террористическими методами в Арцахе.
Такие действия не только строго запрещены всеми всемирно известными требованиями, но они даже не укладываются в человеческое воображение.
В настоящее время мы завершаем совместные работы с Защитником прав человека Арцаха по закреплению этого доказательства, чтобы направить его в международные органы.