«Նովիչոկի» մշակողը մեկնաբանել է Նավալնիի՝ կոմայից դուրս գալը
Բեռլինի «Շարիտե» կլինիկայի բժիշկները հայտնել են, որ ռուս ընդդիմադիր գործիչ Ալեքսեյ Նավալնիի առողջական վիճակը զգալիորեն բարելավվել է։ Նավալնիին դուրս են բերել արհեստական կոմայից և միջոցառումներ են իրականացվում՝ թոքերի արհեստական օդափոխման սարքից անջատելու համար։ Հաղորդվել է, որ Նավալնին կարողանում է արձագանքել զրուցակցին։
Բժիշկները չեն բացառում, որ թունավորումը երկարատև հետևանքներ կունենա նրա առողջության համար:
«Նովիչոկ» խմբի նյութի մշակող Լեոնիդ Ռինկը մեկնաբանել է Ալեքսեյ Նավալնիի կոմայից դուրս գալը:
«Եթե մահացու չափաբաժնից 400 անգամ պակաս օգտագործվեր բաղադրության մեջ, նա դուրս կգար կոմայից, բայց միոզ (բբի նեղացում) միևնույն է կլիներ»,- ասել է Ռինկը:
Մշակողը հստակեցրել է, որ Նավալնիի դեպքում միոզ չի եղել։
Նա նաև ընդգծել է, որ «Նովիչոկը» մշակվել է որպես ռազմի դաշտում միջուկային զենքի փոխարինող, քանի որ այն 100% մահացու է։
Հիշեցնենք՝ օգոստոսի 20-ին ինքնաթիռը, որով թռչում էր Նավալնին արտակարգ վայրէջք է կատարել Օմսկում, որտեղից բլոգերին տեղափոխել են հիվանդանոց։ Օգոստոսի 21-ին բժիշկները հայտարարել են, որ հիմնական ախտորոշումը նյութափոխանակության խանգարումն է: Նավալնին արհեստական կոմայի մեջ է եղել, նրան տեղափոխել են Գերմանիա։ Գերմանացի բժիշկները հայտարարել են «Նովիչոկ» խմբի քիմիական նյութով թունավորման մասին։ Ռուսական կողմը հայտարարել է, որ Նավալնիի օրգանիզմում թունավոր նյութերի նշաններ չեն հայտնաբերվել՝ նախքան Գերմանիա տեղափոխվելը։

Разработчик «Новичка» прокомментировал выход Навального из комы
Состояние здоровья российского оппозиционера Алексея Навального значительно улучшилось. Об этом сообщили врачи берлинской клиники "Шарите". Как сообщается, Навальный выведен из искусственной комы. Также проводятся мероприятия по его постепенному снятию с аппарата искусственной вентиляции лёгких. Сообщается, что Навальный реагирует на разговор с ним.
Врачи не исключают, что перенесённое Навальным отравление будет иметь длительные последствия для его здоровья.
Разработчик вещества группы «Новичок» Леонид Ринк прокомментировал выход Алексея Навального из комы. Об этом сообщает РИА «Новости».
Ученый отметил, что улучшение состояния Навального исключает версию с отравлением из-за отсутствия симптоматики.
«Если бы использовалась концентрация в 400 раз меньше смертельной дозы, он бы вышел из комы, но миоз (сужение зрачка. — примечание «Газеты.Ru») был бы все равно», — сказал Ринк.
Разработчик уточнил, что в случае с Навальным миоза не было.
Он также подчеркнул, что «Новичок» был разработан в качестве заменителя ядерного оружия на поле боя, поскольку он несет летальный исход в 100%.
20 августа самолет, в котором летел Навальный, экстренно приземлился в Омске, откуда блогера доставили в больницу. 21 августа врачи заявили, что основной диагноз — это нарушение обмена веществ. Навальный находился в коме, его перевезли в Германию. Немецкие врачи заявили о его отравлении веществами из группы «Новичок». Российская сторона заявляла, что признаков отравляющих веществ в организме Навального не было выявлено до его транспортировки в Германию.