Թուրքիայում Ադրբեջանի հետ եղբայրության և «հայկական սադրանքի» մասին ֆիլմ են նկարահանել
Թուրք-ադրբեջանանկան եղբայրության ու Թովուզի ուղղությամբ, Ադրբեջանի և Հայաստանի պետական սահմանի «հայկական սադրանքին» նվիրված ֆիլմ է նկարահանվել Թուրքիայում։ Վավերագրական ֆիլմում օգտագործվել են Ադրբեջանի նախագահի օգնականի, պետության ղեկավարի աշխատակազմի արտաքին քաղաքական հարցերի բաժնի վարիչ Հիքմեթ Հաջիևի, ինչպես նաև մի շարք այլ պաշտոնատար անձանց և ադրբեջանական հասարակության ներկայացուցիչների մեկնաբանությունները։ Այս մասին սեպտեմբերի 7-ին հայտնել են անդրկովկասյան հանրապետության ԶԼՄ-ները:
Ֆիլմը պատմում է այն մասին, որ Թովուզի «սադրանքի» ժամանակ հայկական կողմը չի հասել իր առջև դրված նպատակներին, նաև՝ Ադրբեջանի և Թուրքիայի կողմից իրականացվող լայնածավալ նախագծերի և ադրբեջանա-թուրքական եղբայրության պատմության մասին:
Ինչպես հաղորդել Է EADaily-ն, Հայաստանի և Թուրքիայի միջև ավանդական բարդ հարաբերություններն ավելի են սրվել հուլիսի կեսերին հայ-ադրբեջանական սահմանի հյուսիսային հատվածում տեղի ունեցած բախումներից հետո: Այդ ժամանակից ի վեր Երևանն ու Անկարան միմյանց հասցեին մի շարք կոշտ հայտարարություններ են արել։ Ավելի վաղ Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը Հայաստանին էր մեղադրել Ադրբեջանի հետ սահմանին իրավիճակի սրման մեջ։ Ընդ որում, Թուրքիայի նախագահը Բաքվին խոստացել է Անկարայի աջակցությունը «ցանկացած հարձակման դեմ»։
Հուլիսի 15-ին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության տարածած հայտարարության մեջ նշվում էր, որ Թուրքիան իր արտահայտություններով և սադրիչ պահվածքով լուրջ վնաս է հասցնում ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորմանը և սպառնալիք է ներկայացնում Հայաստանի անվտանգությանը: Անդրկովկասյան հանրապետության ԱԳՆ-ն Հայաստանի և Ադրբեջանի սահմանին զինված հակամարտության վերաբերյալ Թուրքիայի դիրքորոշման մեջ նկատել է ոչ միայն Բաքվին անվերապահ աջակցություն ցուցաբերելու հանձնառությունն, այլ նաև «անթաքույց պահանջները Հարավկովկասյան տարածաշրջանի նկատմամբ, որոնք Թուրքիայի նախագահը և նրան հաջորդող այլ պաշտոնատար անձինք փորձում են հիմնավորել հղում կատարելով մեր տարածաշրջանում Թուրքիայի «պատմական առաքելությանը»: Վկայակոչելով իր «պատմական առաքելությունը», ինչպես նաև «էթնիկական կամ կրոնական համայնքը»՝ Թուրքիան արդեն հասցրել է ապակայունացնել իրավիճակը Մերձավոր Արևելքում, Արևելյան Միջերկրածովյան տարածաշրջանում և Հյուսիսային Աֆրիկայում՝ «անասելի տառապանքներ պատճառելով այդ տարածաշրջանների ժողովուրդներին», արձագանքել են Երևանից:
Հիշեցնենք, որ հուլիսի 12-ին Հայաստանի Տավուշի մարզի և Ադրբեջանի Թովուզի սահմանային գոտում խոշոր զինված միջադեպ էր տեղի ունեցել։ Երկու կողմերն էլ հայտարարել են հակառակորդի կենդանի ուժի և տեխնիկայի լուրջ վնաս հասցնելու, կրակակետերի և հրամանատարական կետերի ոչնչացման մասին:

В Турции сняли фильм о братстве с Азербайджаном и «армянской провокации»
Фильм, посвящённый азербайджано-турецкому братству и «армянской провокации» на товузском направлении госграницы Азербайджана с Арменией, совершённой в июле 2020 года, сняли в Турции. В документальном фильме использованы комментарии помощника президента Азербайджана — заведующего отделом по вопросам внешней политики администрации главы государства Хикмета Гаджиева, а также ряда других официальных лиц и представителей азербайджанской общественности, сообщают сегодня, 7 сентября, СМИ закавказской республики.
Фильм рассказывает о том, что во время товузской «провокации» армянская сторона не добилась поставленных целей, о широкомасштабных проектах, реализуемых Азербайджаном и Турцией, а также истории азербайджано-турецкого братства.Как сообщало EADaily, традиционно сложные отношения между Арменией и Турцией ещё больше обострились после боестолкновений на северном участке армяно-азербайджанской границы в середине июля. С того времени Ереван и Анкара обменялись рядом жёстких заявлений в адрес друг друга. Ранее президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган возложил на Армению вину за обострение ситуации на границе с Азербайджаном. По его словам, Ереван «спровоцировал конфликт для создания нового очага напряжённости в регионе». При этом турецкий лидер пообещал Баку поддержку Анкары «против любых нападений».
В распространённом 15 июля заявлении Министерства иностранных дел Армении указывалось, что Турция своими высказываниями и провокационным поведением наносит серьёзный ущерб мирному урегулированию карабахского конфликта и представляет собой угрозу безопасности Армении. МИД закавказской республики усмотрел в позиции Турции относительно вооружённого конфликта на границе Армении и Азербайджана не только приверженность оказанию безоговорочной поддержки Баку, но и «неприкрытые претензии в отношении Южно-Кавказского региона, которые президент Турции и вторящие ему прочие официальные лица пытаются обосновать ссылкой на „историческую миссию“ Турции в нашем регионе». Ссылаясь на свою «историческую миссию», а также «этническую или религиозную общность», Турция уже успела дестабилизировать ситуацию на Ближнем Востоке, в Восточном Средиземноморье и Северной Африке, «причинив несказанные страдания народам этих регионов», обратили внимание в армянской столице.
Напомним, 12 июля на границе двух закавказских республик, в районе Тавушской области Армении и Товузского района Азербайджана, произошёл крупный вооружённый инцидент. По версии армянского военного ведомства, азербайджанские военнослужащие предприняли попытку нарушения государственной границы на автомобиле УАЗ. После предупреждения с армянской стороны азербайджанские военные, оставив автомобиль, вернулись на свои позиции, после чего противник открыл артиллерийский огонь, попытавшись захватить армянский опорный пункт. Однако ответным огнём азербайджанские военнослужащие были отброшены с занимаемых позиций, понеся потери в живой силе. Минобороны Азербайджана признало гибель двенадцати военных со своей стороны. Армения сообщила о пяти погибших военнослужащих. Обе стороны заявили о нанесении противнику серьёзного урона в живой силе и технике, уничтожении огневых точек и командных пунктов.