Աստղագետներն ստացել են Արեգակի մակերեսի առավել մանրամասն լուսանկարները
Գերմանացի գիտնականներին հաջողվել է ստանալ Արեգակի մակերևույթի պատկերը՝ ողջ պատմության ընթացքում առավել մանրամասնություններով և բացահայտել են դրա մագնիսական դաշտերի կառուցվածքի ամենափոքր առանձնահատկությունները: Հետազոտության արդյունքները հրապարակվել են Astronomy&Astrophysics ամսագրում:
Արևի վրա տեղի ունեցող գործընթացները զգալի ազդեցություն են ունենում մեր մոլորակի վրա։ Հատուկ ռիսկերը կապված են արեգակնային ակտիվության հզոր բռնկումների հետ, որոնք պայմանավորված են ուժեղ մագնիսական դաշտերի առաջացմամբ:
Արեգակի վրա իրադարձությունների ազդեցությունը մարդու վրա նվազագույնի հասցնելու, ուղեծրում ցամաքային սարքերի և արբանյակների աշխատանքի համար գիտնականները պետք է առավելագույնս ճշգրիտ կանխագուշակեն դրանց հայտնվելու վայրերն ու հզորությունը, իսկ դրա համար անհրաժեշտ են արևի մակերևույթին և նրա մագնիսական դաշտերին մանրամասն հետևելու միջոցներ:
GREGOR արևային աստղադիտակը թույլ է տալիս Արեգակի մակերևույթին դիտարկել մինչև 50 կմ չափի դետալներ՝ աստղի 1,4 մլն կմ տրամագծով: Համեմատության համար նշենք, որ դա նույնն է, ինչ ֆուտբոլի դաշտում 1 կմ հեռավորության վրա տեսնել ասեղի եզրը: «Դա շատ հետաքրքիր, բայց, միևնույն ժամանակ, չափազանց բարդ նախագիծ է։ Ընդամենը մեկ տարվա ընթացքում մենք ամբողջությամբ վերամշակել ենք օպտիկան, մեխանիկան և էլեկտրոնիկան, որպեսզի հասնենք պատկերի լավագույն որակին»,- Ֆրայբուրգի համալսարանի մամուլի տեղեկագրում մեջբերված է հոդվածի առաջին հեղինակի և գերմանական արևային աստղադիտակների տնօրեն դոկտոր Լյուսիա Կլայնթի (Lucia Kleint) խոսքերը:
Աստղադիտակի յուրաքանչյուր դետալ պետք է լինի կատարյալ, որպեսզի ամբողջ համակարգն աշխատի առավելագույնս արտադրողականությամբ:
Գիտնականների ցուցումով մասնագետները պարաբոլիկ հայելիները փոխարինել են նորերով, որոնք հղկվել են մինչև 6 նանոմետր ճշգրտությամբ. դա մարդու մազի տրամագծի մոտ մեկ տասհազարերորդն է: Մի քանի այլ բարելավումների հետ միասին, այս վերամշակումը թույլ տվեց զգալիորեն մեծացնել պատկերի հստակությունը:
«Նախագիծը բավականին ռիսկային էր, քանի որ աստղադիտակների արդիականացման համար սովորաբար տարիներ են պահանջվում։ Բայց գերազանց թիմային աշխատանքը և մանրակրկիտ պլանավորումը հանգեցրել է հաջողության։ Այժմ մենք ունենք հզոր գործիք Արեգակի վրա հանելուկները լուծելու համար»,- ասել է հետազոտության ղեկավար, Ֆրայբուրգի Ալբերտ Լյուդվիգ համալսարանի պրոֆեսոր և Լեյբնիցի անվան Արեգակնային ֆիզիկայի ինստիտուտի տնօրեն Սվետլանա Բերդյուգինան:
Հետազոտողների խոսքով՝ GREGOR աստղադիտակի նոր օպտիկան նրանց թույլ կտա մանրամասն ուսումնասիրել մագնիսական դաշտերը, կոնվեկցիան, մրրկայնությունը, արևային բռնկումները և բծերը:

Астрономы получили самые детальные снимки поверхности Солнца
Немецкие ученые на модернизированном солнечном телескопе GREGOR, крупнейшем в Европе, получили самые детальные за всю историю наблюдений с Земли изображения поверхности Солнца и выявили мельчайшие особенности структуры его магнитных полей. Результаты исследования опубликованы в журнале Astronomy & Astrophysics.
Процессы, происходящие на Солнце, оказывают огромное влияние на нашу планету, жизнь на ней и функционирование технологической инфраструктуры. Особые риски связаны с мощными всплесками солнечной активности — солнечными вспышками, или выбросами ионизирующего излучения, вызванными генерацией сильных магнитных полей. Эти поля проявляются в фотосфере звезды как солнечные пятна.
С солнечной активностью также связаны земные магнитные бури — следствие достигающих Земли возмущений межпланетной среды.
Чтобы минимизировать воздействие экстремальных событий на Солнце на человека, работу наземных приборов и спутников на орбите, ученые должны максимально точно предсказывать места их появления и мощность, а для этого нужны средства детального наблюдения за поверхностью Солнца и его магнитными полями.
Немецкие ученые, работающие на самом крупном в Европе солнечном телескопе GREGOR, расположенном на острове Тенерифе в Атлантическом океане, в этом году завершили его модернизацию. Теперь этот телескоп позволяет различать на поверхности Солнца детали размером до 50 километров при диаметре звезды 1,4 миллиона километров. Для сравнения: это как с расстояния в один километр увидеть острие иглы на футбольном поле."Это был очень захватывающий, но в то же время чрезвычайно сложный проект. Всего за один год мы полностью переработали оптику, механику и электронику, чтобы достичь наилучшего качества изображения", — приводятся в пресс-релизе Фрайбургского университета слова первого автора статьи и директора немецких солнечных телескопов на Тенерифе доктора Люсии Кляйнт (Lucia Kleint).
Ученые обнаружили и устранили несколько проблем оптической системы телескопа, которая состоит из множества зеркал, линз, стеклянных кубов, фильтров и других оптических элементов. И каждый должен быть идеальным, чтобы вся система работала с максимальной производительностью.
Специалисты по указанию ученых заменили два внеосевых параболических зеркала на новые, отполированные с точностью до шести нанометров — это примерно одна десятитысячная диаметра человеческого волоса. В сочетании еще с несколькими усовершенствованиями эта переработка позволила существенно увеличить четкость обзора.
Теперь, когда после снятия режима изоляции Испания открыла свои границы, немецкие ученые вернулись в обсерваторию на Тенерифе и сделали первые изображения с помощью модернизированного телескопа. Это самые детальные изображения Солнца, когда-либо сделанные европейским телескопом.
"Проект был довольно рискованным, поскольку на модернизацию телескопов обычно уходят годы. Но отличная командная работа и тщательное планирование привели к успеху. Теперь у нас есть мощный инструмент для решения загадок на Солнце", — говорит руководитель исследования Светлана Бердюгина, профессор Университета Альберта-Людвига во Фрайбурге и директор Института солнечной физики имени Лейбница (KIS).
По словам исследователей, новая оптика телескопа GREGOR позволит им детально изучать магнитные поля, конвекцию, турбулентность, солнечные вспышки и пятна.