Խորհրդային խորտակված սուզանավը ռադիացիայով թունավորել է Նորվեգական ծովը
Ռադիացիոն պաշտպանության Նորվեգական գործակալությունը չափումներ է կատարել խորտակված խորհրդային միջուկային «Կոմսոմոլեց» սուզանավի մոտ: Պարզվել է, որ նմուշներից մեկում ռադիացիոն ֆոնը գերազանցում է նորման 100 հազար անգամ։
Նորվեգացի գիտնականների կողմից աղետի վայրում ռադիացիոն չափումները կատարվում են ամեն տարի, և բոլոր նախորդ չափումները աղտոտման նման բարձր մակարդակ ցույց չեն տվել: Ենթադրվում է՝ պատճառն այն է եղել, որ այս անգամ հնարավորինս կարողացել են մոտենալ խորտակված սուզանավին։
Ինչպես հաղորդում Է Business Insider-ը՝ 1680 մ խորությունից ջրի նմուշներ վերցնելու համար օգտագործվել է հեռակառավարվող ռոբոտ: Ընդհանուր առմամբ՝ Նորվեգիայի G.O. Sars օվկիանոսաբանության օվկիանոսագիտության ինստիտուտի հետազոտական նավ է բարձրացվել 3 նմուշ, որոնցից երկուսի վերլուծությունը ռադիացիայի բարձր մակարդակ ցույց չի տվել, իսկ երրորդը հարյուր հազար անգամ ավելի ուժեղ է եղել:
Այս նմուշը վերցվել է անմիջապես ռեակտորային խցիկի օդափոխման խողովակից, ինչը կարող է վկայել ատոմային ուժային կայանքի կառուցվածքների կոռոզիայի հետևանքով վնասման մասին: Հաշվի առնելով սուզանավի տեղակայման վայրի խորությունը և դեռևս արտահոսքի աննշան ծավալը, այն սպառնալիք չի ներկայացնում տարածաշրջանում ձկնորսության համար: Սուզման արդյունքում ստացված առաջին լուսանկարները ռադիացիոն պաշտպանության Նորվեգական գործակալությունը հրապարակել է Twitter-ի իր օգտահաշվում:
685 «Պլավնիկ» նախագծի k-278 «Կոմսոմոլեց» միջուկային սուզանավը խորտակվել է 1989թ․-ի ապրիլին՝ նավի վրա տեղի ունեցած հրդեհից հետո: Աղետի հետևանքով 69 հոգուց փրկվել է միայն 27-ը։

Затонувшая советская подлодка отравила Норвежское море радиацией
Норвежское агентство по радиационной защите провело замеры около затонувшей советской атомной подлодки (АПЛ) «Комсомолец». Оказалось, что в одном из образцов радиационный фон превышает естественный в 100 тысяч раз.
Замеры радиационной обстановки производятся норвежскими учеными в районе места катастрофы ежегодно и все предыдущие не показывали столь высоких уровней загрязнения. Возможно, все дело в том, что в этот раз получилось подойти к затонувшей подводной лодке максимально близко. Как сообщает Business Insider со ссылкой на норвежский ресурс NRK, чтобы произвести забор образцов воды с глубины 1680 метров использовался дистанционно-управляемый робот. Всего на борт исследовательского судна Норвежского института океанологии G. O. Sars было поднято три пробы, анализ двух из которых не показал значительных уровней радиации, а третья «фонила» в сотню тысяч раз сильнее.
Эта проба была забрана прямо от вентиляционной трубы реакторного отсека, что может говорить о коррозионном повреждении конструкций атомной силовой установки. Учитывая глубину места залегания АПЛ и пока еще незначительный объем утечки, она не представляет угрозы для рыболовства в регионе. Однако существует высокая вероятность стремительного разрушения отсеков с радиоактивными материалами. Первые изображения, полученные в результате погружения, Норвежское агентство по радиационной защите опубликовало в своем Twitter-аккаунте.
Атомная подлодка К-278 «Комсомолец» проекта 685 «Плавник» затонула после пожара на борту в апреле 1989 года. В результате катастрофы спаслись только 27 человек из 69, большая часть из которых погибла во время борьбы за живучесть АПЛ и в ходе эвакуации. За прошедшее время не раз высказывались предложения по поднятию со дна либо лодки целиком, либо только ее радиационно опасных отсеков — реакторного и торпедного, в котором находятся две торпеды с ядерной боевой частью. Проект 685 «Плавник» подразумевал постройку АПЛ с беспрецедентной глубиной погружения и разрабатывался с 1966 года.