«Սինջարում ԻՊ-ի վայրագությունների հետևանքով 2745 երեխա մնացել է երկկողմանի ծնողազուրկ». Կարեն Հովհաննիսյան
Հինգշաբթի, 03 սեպտեմբերի, 2020 թ., 13:15
Ռազմական փորձագետ Կարեն Հովհաննիսյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Իսլամական պետության» կողմից 2014-ին գերեվարված 6417 եզդիներից 2 880 հոգի անհայտ կորած են համարվում։
2014 թվականի ամռանն ԻՊ-ն Սինջարի վրա հարձակվելուց հետո գերեվարել էր 6 417 եզդի, այդ թվում՝ 3 548 կին և 2 869 տղամարդ:
Այս տարիների ընթացքում գերեվարված եզդիներից հաջողվել է փրկել է 3 537 հոգու՝ 1 201 կին, 339 տղամարդ, 1043 անչափահաս աղջիկ և 954 անչափահաս տղա»։
Անհայտ կորած 2880 հոգու մեջ ներառվում է 1 304 կին և 1 576 տղամարդ:
ԻՊ-ի հարձակման առաջին օրը Սինջարում զոհվել է 1 293 մարդ, ներքին տեղահանվածների թիվը կազմել է 310 000 մարդ, իսկ Իրաքից ընդհանրապես հեռացածների թիվը՝ 100 000 եզդի։ Սինջարում ԻՊ-ի վայրագությունների հետևանքով 2745 երեխա մնացել է երկկողմանի ծնողազուրկ։
2014թ. օգոստոսի 3-ի ԻՊ-ն բացի ցեղասպանություն իրականացնելուց, բազմաթիվ եզդի երիտասարդ կանանց և աղջիկների վաճառեց սեռական ստրկության։
Բացի մարդկային կորուստներից, եզդիներն ունեցան նաև անշարժ և շարժական գույքի կորուստ, նյութական կորուստ, որը մինչև հիմա չի հաշվարկվել։
Սինջարն այսօր էլ չունի անվտանգության երաշխիք։ Այսօր այստեղ գործողություններ են իրականանցում նաև թուրքերը, իբրև թե թիրախավորելով PKK-ին։ Այսօր եզդիները հիմանականում բնակվում են Դուհոկ նահանգում, և դեռ հապաղում են վերադառնալ Սինջար, քանի որ այնտեղ պահպանվում է ռազմական լարվածությունը։ Իհարկե, կան վերադարձողներ, բայց նրանց թիվը մեծ չէ։
Այժմ Իրաքի կենտրոնական իշխանության կողմից աշխատանքներ են տարվում, որպեսզի ներքին տեղահանված եզդիների վերադարձը հեշտացնեն և անվտանգ դարձնեն։
Իրաքյան կառավարությունը նաև վերադարձող ընտանիքներին տրամադրում է ֆինանսական աջակցություն։
Հատկանշական է նաև, որ Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը չորեքշաբթի օրը Բաղդադում Իրաքի վարչապետ Մութաֆա ալ-Քադհիմիի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսի ժամանակ ասաց, որ «մենք ամեն ինչ անելու ենք ձեզ հատկապես Սինջարում օգնելու համար՝ օգնելով եզդիներին»:
Կարծես թե եզդիների վերադարձը Սինջար որդեգրած քաղաքականությունը ևս մեկ մեսիջ է Թուրքիային, ով այդ կողմերի վրա աչք ունի»։

Карен Ованнисян: В результате зверств ИГ в Синджаре 2745 детей остались двусторонними сиротами
Военный эксперт Карен Ованнисян на своей странице в Facebook пишет: «Из 6417 езидов, захваченных в плен боевиками «Исламского государства» в 2014 году, 2880 числятся пропавшими без вести.
После нападения на Синджар летом 2014 года ИГ захватило 6417 езидов, в том числе 3548 женщин и 2869 мужчин.
За эти годы из плена удалось спасти 3537 езидов: 1201 женщину, 339 мужчин, 1043 несовершеннолетних девочек и 954 несовершеннолетних мальчиков.
Среди пропавших без вести 2880 человек: 1304 женщины и 1576 мужчин.
В первый день нападения ИГ в Синджаре было убито 1293 человека, число внутренне перемещенных лиц составило 310 000, а количество тех, кто покинул Ирак в целом, составило 100 000 езидов. В результате зверств ИГ в Синджаре 2745 детей остались двусторонними сиротами.
Кроме совершения геноцида 3 августа 2014 года, ИГ продало в сексуальное рабство множество молодых езидских женщин и девочек.
Помимо человеческих потерь, езиды также потеряли движимое и недвижимое имущество, понесли материальный ущерб, который до сих пор не подсчитан.
У Синджара по сей день нет гарантии безопасности. Сегодня здесь проводят операции также турки, якобы нацеленные на PKK. В настоящее время езиды живут в основном в провинции Духок и по-прежнему не хотят возвращаться в Синджар, поскольку там сохраняется военная напряженность. Конечно, есть репатрианты, но их немного.
Центральное правительство Ирака в настоящее время работает над облегчением процесса возвращения внутренне перемещенных езидов и оказывает финансовую помощь возвращающимся семьям.
Примечательно, что президент Франции Эмануэль Макрон заявил на совместной пресс-конференции с премьер-министром Ирака Мутафой аль-Кадими в Багдаде в среду, что «мы сделаем все возможное, чтобы оказать содействие вам в оказании помощи езидам в Синджаре».
По-видимому, принятая политика возвращения езидов в Синджар является очередным мессиджем для Турции, которая положила глаз на эти районы».