Իրանցի երաժիշտին դատում են՝ կանանց հետ աշխատելու համար
Իրանցի 30-ամյա երաժիշտ Մեհթի Ռաջաբյանին կալանավորել են կանանց հետ աշխատելու համար: Այս մասին հայտարարում է Reuters-ը:
Տղամարդը պատմել է, որ գտնվում է տնային կալանքում և սպասում է դատին: Ռաջաբյանը ձերբակալվել է օգոստոսի 10-ին, երբ լրատվամիջոցներում տեղեկատվություն է ստացվել, որ իր տեսահոլովակի շուրջ տարվող աշխատանքներում նա ներառել է պարուհիների ու երգչուհիների: Այնինչ իրանական օրենսդրությունը դա համարում է անբարոյականություն:
«Անգամ եթե ինձ հարուր անգամ էլ ձերբակալեն, միևնույն է, ես ստիպված եմ լինելու աշխատել պարուհիների ու երգչուհիների հետ»,- հայտարարել է մեղադրյալը: Սա տղամարդու 3-րդ ազատազրկումն է: 2015-ին նրան վաղաժամ ազատ էին արձակել 40-օրյա հացադուլից հետո:
2013-ին էլ նա 3 ամիս է անցկացրել մենախցում. այդ ժամանակ էլ նրան մեղադրել են հակակառավարական քարոզչության համար:

Пятница, 28 Августа, 2020 года, 21:40
Мужчина рассказал, что находится под домашним арестом, поскольку ожидает суда. По словам Раджабьяна, он был арестован 10 августа, после того как в СМИ появилась информация о деталях его проекта. В рамках своей работы музыкант собирался опубликовать видеоролик с танцовщицами и певицами — иранские законодатели считают это аморальным. Журналисты Reuters запросили комментарий у министерств юстиции и культуры республики, однако не получили ответа.
«Даже если я еще сотни раз попаду в тюрьму, мне понадобится работать с певицами и танцовщицами», — заявил обвиненный. Если Раджабьяна осудят, это будет его третий тюремный срок. До этого Мехди начал отбывать срок в 2015 году. Его освободили досрочно, спустя два года — после 40-дневной голодовки.
Раджабьян также провел три месяца в одиночном заключении в 2013 году. Тогда его осудили за антигосударственную пропаганду.