Գռզոն դարձել է «Լիդիան Արմենիա» ընկերության բաժնետեր
Ավելի վաղ հայտնի էր դարձել, որ «Լիդիան Արմենիա»-ն և ՀՀ իշխանությունները ստվերային բանակցություններ են սկսել Ամուլսարի հանքի շահագործման հարցով։
Մասնավորապես, «Անտիֆեյք»-ը գրել էր, որ բանակցություններում իշխանության ներկայացուցիչը ԱԺ փոխխոսնակ Ալեն Սիմոնյանն է, իսկ «Լիդիան Արմենիա»-ի շահերը ներկայացնում է ընկերության PR պատասխանատու Աննա Սաղաբալյանի ամուսինը՝ Վահան Հովհաննիսյանը։
Ասում են՝ դեռևս դեկտեմբերին «Սիլ» կոնցեռնի ղեկավար, հայտնի գործարար Խաչատուր Սուքիասյանը (Գռզո) դարձել է «Լիդիան Արմենիա» ընկերության բաժնետեր։ Վերջինը թեև ֆեյսբուքյան իր էջում հերքել է այդ լուրը՝ հավելելով, որ կապ չունի Ալեն Սիմոնյանի հանդիպումների հետ, օգտատերերը շարունակում են տարածել լուսանկարն ու գրել, որ բանակցություններում ԱԺ փոխխոսնակը պաշտպանում է նաև Սուքիասյանի շահերը:
Հիշեցնենք՝ 2019-ին սեպտեմբերի 21-ի հարցազրույցում Խաչատուր Սուքիասյանը կարծիք էր հայտնել, որ Ամուլսարի հանքի շահագործմանը «փայլուն է վերաբերվում»:

Хачатур Сукиасян стал акционером компании «Лидиан Армения»
Ранее стало известно, что компания «Лидиан Армения» и власти Армении начали теневые переговоры по вопросу эксплуатации Амулсарского рудника.
В частности, как пишет сайт «Антифейк», представителем власти на переговорах является вице-спикер НС Ален Симонян, а интересы «Лидиан Армения» представляет муж PR-менеджера компании Анны Сагабалян — Ваан Оганнисян.
По слухам, еще в декабре текущего года акционером компании «Лидиан Армения» стал глава концерна «Сил», известный бизнесмен Хачатур Сукиасян («Грзо»). Последний, хотя и опроверг эту новость на своей странице в Facebook, отметив, что не имеет ничего общего с Аленом Симоняном, однако пользователи продолжают распространять фотографию со встречи Алена Симоняна и Ваана Оганиссяна и писать, что во время переговоров вице-спикер НС отстаивает также интересы Сукиасяна.
Напомним, во время интервью 21 сентября 2019 года Хачатур Сукиасян сообщил, что он «блестяще относится» к эксплуатации Амулсарского рудника.