Լատվիայի բնակիչները համերաշխության շղթա են կազմելու մինչև Բելառուս
Ոգեշնչված լիտվացիների գաղափարով՝ լատվիացի ակտիվիստները որոշել են կազմակերպել մինչև Բելառուսի սահման հասնող մարդկային շղթա: Ենթադրվում է, որ ակցիան սկիզբ կառնի Դաուգավպիլսից՝ հետևելով Լատվիայի անկախության վերականգնման ընթացքում «Բալթյան ճանապարհ» ակցիայի օրինակին:
«Հիշո՞ւմ եք 1989-ի օգոստոսի 23-ի մեր «Բալթյան ճանապարհ» խաղաղ բողոքի ակցիան: 2020 թվականի օգոստոսի 23-ին լիտվացիները կազմակերպելու են մարդկային շղթա՝ Վիլնյուսից մինչև Բելառուս: Մենք Բելառուսին նույնպես սահմանակից ենք», - ասված է հաղորդագրության մեջ:
Ինչպես ավելի վաղ ասել էր Արտաքին գործերի նախարար Էդգար Ռինկևիչը, Լատվիան կաջակցի Բելառուսի պաշտոնատար անձանց նկատմամբ անհատական ​​պատժամիջոցներ կիրառելուն, որոնք պատասխանատու են բողոքի ակցիաները ճնշելու և ընտրությունների արդյունքների կեղծման համար:

По следам Балтийского пути. Жители Латвии выстроятся в цепь солидарности до Беларуси
Воодушивившись идеей литовцев, латвийские активисты решили организовать цепь из людей до границы Беларуси. Предполагается, что акция начнется в Даугавпилсе и пройдет по примеру Балтийского пути в дни восстановления независимости Латвии.
“Вы помните наш мирный протест “Балтийский путь” 23 августа 1989 года? 23 августа 2020 года литовцы организуют цепочку людей от Вильнюса до границы с Беларусью. У нас тоже есть граница с Беларусью”, – сказано в сообщении.
Об этом сообщается на специально созданной в Twitter.
Как ранее заявил министр иностранных дел Эдгар Ринкевич, Латвия поддержит применение индивидуальных санкций к белорусским чиновникам, ответственным за подавление протестов и фальсификацию итогов выборов.