Հունվար-հուլիս ամիսներին Ադրբեջանի նավթային պետֆոնդի եկամուտները նվազել են երկու անգամ
Ադրբեջանի պետական նավթային ֆոնդի (SOFAR)՝ 2020 թվականի հունվար-հուլիս ամիսներին Ազերի-Չիրագ-Գյունեշլի (ACG) բլոկի և Շահ Դենիզ հանքավայրի շահութաբեր նավթի և գազի վաճառքից ստացված հասույթը կրճատվել է 2 անգամ, գրում է Interfax.az-ը։ Այն կազմել է 2 մլրդ 700,5 մլն դոլար։ 2019-ի նույն ժամանակահատվածում նավթից ու գազից ստացված հասույթը կազմել է 5 մլրդ 357 մլն դոլար։ Այսպիսով՝ մեկ տարվա տարբերությամբ եկամուտները նվազել են գրեթե կրկնակի։
Կապից ծովի ադրբեջանական հատվածում «Գյունեշլի» նավթային հանքահորի խորքային ջրերի հատվածի, ինչպես նաև Ազերի ու Չիրագ բլոկի պայմանագիրն ստորագրվել է 1994-ի սեպտեմբերի 20-ին և ուժի մեջ է մտել նույն թվականի դեկտեմբերի 12-ին: Այս պայմանագրի ժամկետն ավարտվում է 2024-ին, սակայն 2017-ի սեպտեմբերի 14-ին Բաքվում կնքվեց Ազերի-Չիրագ-Գյունեշլի (ACG) բլոկի նոր պայմանագիրը, որը ուժի մեջ կլինի մինչև 2050-ը:
Նոր պայմանագրով բրիտանական BP (նախագծի օպերատոր) մասնաբաժինը կազմում է 30,37%, SOCAR-ինը՝ (25%), հունգարական MOL ընկերությանը՝ (9.57%), ամերիկյան ExxonMobil ընկերությանը՝ (6.79%), հնդկական ONGC ընկերությանը՝ (2.31%), ճապոնական Inpex Corp-ինը՝ (9,31%) և ITOCHU Oil-ինը՝ (3,65%), նորվեգական Equinor ընկերությանը՝ (7,27%) և թուրքական TPAO-ի մասնաբաժինը՝ (5.73%):
Նոր համաձայնագրով նախատեսված ներդրումները գնահատվում են 43 միլիարդ դոլար: Նախատեսվում է, որ նավթի արդյունահանման ծավալը կկազմի ավելի քան 500 միլիոն տոննա:

Доходы ГНФАР от продажи прибыльной нефти и газа Азербайджана с блока АЧГ и месторождения Шах-Дениз за январь-июль сократились в 2 раза
Пятница, 07 Августа, 2020 года, 16:05
Поступления в Государственный нефтяной фонд Азербайджана (ГНФАР) от продажи прибыльной нефти и газа с блока Азери-Чираг-Гюнешли (АЧГ) и месторождения Шах-Дениз в январе-июле 2020 года составили $2 млрд 700,5 млн, сообщили агентству «Интерфакс-Азербайджан» в Фонде.
По данным фонда, суммарные доходы ГНФАР от продажи прибыльного газа и конденсата, добытых с месторождения Шах-Дениз, в январе-июле 2020 года, составили $215,5 млн. В том числе, доходы от продажи конденсата в указанный период составили $149 млн., газа - $66,5 млн.
Как сообщалось, в январе-июле 2019 года доходы ГНФАР от продажи прибыльной нефти и газа в рамках проектов «АЧГ» и «Шах-Дениз» составили $5 млрд 357 млн. Таким образом, за 7 месяцев 2020 года эти доходы сократились почти в 2 раза.
Контракт на разработку месторождений Азери, Чираг и глубоководной части Гюнешли был подписан 20 сентября 1994 года и вступил в силу 12 декабря того же года.
Срок действия данного соглашения истекал в 2024 году. Однако, 14 сентября 2017 года в Баку состоялось подписание нового контракта на разработку блока АЧГ, рассчитанного до 2050 года.
По новому контракту доля британской BP (оператор проекта) составляет 30,37%, SOCAR (25%), венгерской MOL (9,57%), американской ExxonMobil (6,79%), индийской ONGC (2,31%), японских Inpex Corp. (9,31%) и ITOCHU Oil (3,65%), норвежской Equinor (7,27%), турецкая TPAO (5,73%).
Инвестиции в рамках нового соглашения оцениваются $43 млрд на период до 2050 года. Объем добычи нефти планируется более 500 млн тонн.