«Գազպրոմը» Ստոկհոլմի արբիտրաժի որոշմամբ լեհական #PGNiG-ին կվճարի 1․5 մլրդ դոլար
«Գազպրոմ Էքսպորտ»-ը, համաձայն Ստոկհոլմի արբիտրաժի որոշման, լեհական PGNiG ընկերությանը փոխանցել է «Յամալ-Եվրոպա» գազատարով առաքվող գազի գումարը, հայտնում է ТАСС-ը՝ վկայակոչելով ռուսական ընկերությանը։
Վճարման ենթակա գումարը կազմել է 1,5 միլիարդ դոլար: Միևնույն ժամանակ, «Գազպրոմ» ՓԲԸ-ն և «Գազպրոմ Էքսպորտ»-ը շարունակում են սահմանված կարգով բողոքարկել արբիտրաժային տրիբունալի այս որոշումը:
Ստոկհոլմի արբիտրաժային դատարանը վճիռը կայացրել է 2020 թվականի մարտի 30-ին: Գազամատակարարման պայմանագիրը երկու ընկերությունների միջև կնքվել է 1996 թվականին և նախատեսվում է ուժի մեջ մնալ մինչև 2022 թվականը՝ երկարաձգման հնարավորությամբ: 2012-ին «Գազպրոմը» և PGNiG-ը ստորագրել են լրացուցիչ պայմանագիր, ըստ որի, ռուսական գազը պետք է մատակարարվեր զեղչով։ PGNiG-ն այնուհետև նշել է, որ ռուսական գազի գինը կնվազի ավելի քան 10%-ով:

«Газпром» заплатил польской #PGNiG по решению Стокгольмского арбитража
Компания «Газпром экспорт» выполнила решение Стокгольмского арбитража и перечислила польской компании PGNiG переплату за газ, поставленный по газопроводу Ямал — Европа, сообщает ТАСС со ссылкой на информацию российского экспортера.
Сумма компенсации составила $1,5 млрд. В то же время ПАО «Газпром» и ООО «Газпром экспорт» продолжают обжалование в установленном порядке этого решения арбитражного трибунала.
Стокгольмский арбитраж вынес решение 30 марта 2020 года. Контракт на поставки газа был подписан в 1996 году и рассчитан до 2022 года с возможностью продления. В 2012 году «Газпром» и PGNiG подписали дополнительное соглашение к данному контракту, изменяющее ценовые условия. В PGNiG тогда указывали, что в итоге цена на российский газ снизится более чем на 10%.