Վրաստանում օտարերկրացիների գտնվելու օրինական ժամկետը դարձել է մեկ ամիս
Օտարերկրացիների և քաղաքացիություն չունեցող անձանց Վրաստանում գտնվելու օրինական ժամկետը ևս մեկ ամսով երկարաձգվել է, հայտնում է Грузия Online-ը։
Խոսքն այն մարդկանց մասին է, ովքեր մարտի 14-ի դրությամբ օրինական ճանապարհով գտնվել են Վրաստանում և մի շարք պատճառներով մինչ օրս չեն կարողացել մեկնել: Նրանց՝ Վրաստանում օրինական գտնվելու վերջնաժամկետ է սահմանվել մինչև 2020 թվականի հուլիսի 31-ը:
Անձը պարտավոր է ներկայացնել փաստաթուղթ այն մասին, որից ելնելով՝ ստիպված է եղել մնալ Վրաստանի տարածքում: Որոշման մեջ նաև նշվում է, որ այս ընթացքում Վրաստանում գտնվելը չի կարող կեցության իրավունք ստանալու հիմք դառնալ։ Նշվում է նաև, որ հուլիսի 1-ից Վրաստան մուտք գործելու պարզեցված ընթացակարգեր կկիրառվեն օտարերկրյա քաղաքացիների որոշակի խմբերի, օրինակ՝ գործարարների և ուսանողների համար:

Грузия разрешит иностранцам остаться легально еще на месяц
Грузинские власти разрешили легально оставаться в стране до 31 июля иностранцам и лицам без гражданства, которые не смогли своевременно уехать из-за пандемии коронавируса. Изменения касаются тех лиц, которые легально находились в Грузии на 14 марта 2020 года. Об этом, в понедельник, 29 июня, сообщает Грузия Online.
Иностранцам позволено остаться в стране еще на меясц по ряду определенных причин.
Ожидается, что с 1 июля облегченные регуляции при въезде в Грузию будут применяться для некоторых категорий иностранных граждан. Например, для бизнесменов и студентов.
В документе уточняется, что пребывание иностранцев на территории Грузии не служит основанием для получения вида на жительство.