Վորոնեժում Երևանից ժամանած 16 տոննա մաքսանենգ ծխախոտով ինքնաթիռ են առգրավել
Վորոնեժի սահմանապահներն առգրավել են Երևանից ներմուծված 16 տոննա ծխախոտ: Կեղծված ծխախոտի հսկայական խմբաքանակը հայտնաբերվել է Երևանից Վորոնեժ ժամանած բեռնատար ինքնաթիռում. այս մասին հայտնում է Вести Воронеж կայքը:
Դատելով պիտակներից՝ բոլոր ծխախոտներն արտադրվում են Հայաստանում: Ապրանքի վրա չկան ակցիզային դրոշմանիշներ և հատուկ գծանշաններ, որոնք անհրաժեշտ են ծխախոտի արտադրանքի համար: Ի դեպ, սա վերջին մեկ ամսում Հայաստանից պայմանագրային ծխախոտի երկրորդ խոշոր առաքումն է: Ապրիլի վերջին նույնպիսի ծխախոտներ առգրավեցին Կրասնոդարի սահմանապահները:
Հենց Հայաստանում՝ կեղծ առևտրի կասկածով, մի ամբողջ սկանդալ բռնկվեց: Երկրի նախկին նախագահի փեսան՝ Միքայել Մինասյանը, մեղադրեց գործող վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին այս ապօրինի բիզնեսը կազմակերպելու մեջ: Վերջինն էլ, իր հերթին, Մինասյանին սպառնում է անվտանգության ուժերով։
Մինչդեռ, ըստ Մինասյանի, Վորոնեժի դրվագը շատերից մեկն է միայն և ծխախոտի տեղափոխումը Ռուսաստան շարունակվում է արդեն երկու տարի: Մասնագետները Վորոնեժում բոլոր առգրավված ծխախոտի վաճառքի գինը գնահատել են 70 միլիոն ռուբլի:

В Воронеже задержали самолёт из Еревана с 16 тоннами нелегальных сигарет
Воронежские пограничники изъяли 16 тонн импортных сигарет. Огромную партию контрафактного табака обнаружили на борту грузового самолёта, прибывшего в Воронеж из Еревана.
Судя по этикеткам, все сигареты были произведены в Армении. Акцизных марок и специальной маркировки, обязательной для табачной продукции, на товаре не оказалось. Кстати, это уже второй крупный груз контрактного табака из Армении за последний месяц. В конце апреля такие же сигареты изъяли пограничники Краснодара.
В самой же Армении из-за контрафактной торговли разгорелся целый скандал. Зять бывшего президента страны Микаел Минаесян обвинил в организации этого незаконного бизнеса нынешнего премьер-министра Николу Пашиняна. А тот, в свою очередь, пригрозил оппоненту силовиками.
Между тем, по словам Минаесяна, воронежский эпизод – лишь один из многих. А переправка табака в Россию продолжается на протяжении двух лет. Отпускную цену всех изъятых сигарет в Воронеже эксперты оценили в 70 миллионов рублей.