«Ո՞վ է որոշում օրական քանի թեստ արվի». Էդմոն Մարուքյան
«Մենք միայն գիտենք օրվա թվերը. այդ թվերը ո՞նց են որոշվում՝ չգիտենք: Ասեմ՝ որոշվում են հետևյալ ձևով. կա մի հզոր մարդ. էս գերհզոր մարդը որոշում է ամեն օր, թե վաղը քանի դեպք է լինելու: Ո՞վ է այդ մարդը, պետք է իմանանք: Եթե ես էսօր որոշեմ հանձնել 3000 մարդու թեստ, վաղը մոտավորապես 1000 դեպք ենք արձանագրելու: Եթե որոշեմ, որ այսօր 500 թեստ արվի, վաղը ունենալու ենք այդ թվի 1/3-ը: Հիմա եթե ասվել է, որ մայիսի վերջին կլինի 10 000, վերջին մի շաբաթը թեստերի թիվը բարձրացվել է և արդյունքով դարձել է 10 000»,- ԱԺ ճեպազրույցի ժամանակ ասաց «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Էդմոն Մարուքյանը՝ անդրադառնալով կորոնավիրուսի հաստատված դեպքերին և թեստերին:
Նրա համար հարց է՝ ո՞վ է որոշում, թե օրական քանի թեստ արվի. «Ինչո՞ւ, օրինակ, օրական 5000 թեստ չի արվում. հենց այս ինֆորմացիան է փակ բոլորիս համար, սա է խնդիրը, դրա համար ես չեմ կարող ասել՝ արժի՞, որ մեր պետությունը դիմի միջազգային գործընկերներին, հարևան երկրներին, ասի՝ մեզ օգնեք, վատ է վիճակը: Իրենք են տիրապետում այդ ինֆորմացիային, իրենք գիտեն, որ այո, եթե դրա կարիքը կա՝ պետք է օգնել»,- ասաց Մարուքյանը:

Эдмон Марукян: Кто решает, сколько тестов будет проводиться ежедневно?
«Нам только известны данные за сутки, но как эти данные определяются – нам неизвестно. Я скажу как. Данные определяются следующим образом: есть один сверхсильный человек, который каждый день решает, сколько случаев будет зарегистрировано завтра. Нам нужно выяснить, кто этот человек. Если я решу, что сегодня тестирование должны пройти 3000 человек, завтра у нас будет зарегистрировано около 1000 случаев. Если я решу, что сегодня будет проведено 500 тестов, завтра у нас будет 1/3 от этого числа. Если было сказано, что к концу мая число случаев должно достигнуть 10 000, количество тестирований на прошлой неделе было увеличено, и в результате зарегистрировано 10 000 случаев», - сказал сегодня на брифинге в НС лидер фракции «Лусавор Айастан» Эдмон Марукян.
Для него большой вопрос, кто решает, сколько тестов будет проводиться ежедневно?
«Почему ежедневно не проводится 5000 тестов? Эта информация закрыта для всех нас. Поэтому я не могу сказать, стоит ли нашему государству обращаться к международным партнерам, соседним странам и просить о помощи. Они владеют информацией и знают, что, если в этом есть необходимость, они нам помогут», - сказал Марукян.