Գլխավոր դատախազը չբացառեց, որ Վարչական դատարանի որոշումը կարող է բողոքարկվել
Վարչական դատարանը մայիսի 29-ին բավարարել էր Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպանների հայցադիմումը, ըստ որի՝ մինչև համավարակի ավարտը Ռ․ Քոչարյանը կշարունակի մնալ «Իզմիրլյան» ԲԿ-ում։
ԱԺ պատգամավոր Արսուսյակ Ջուլհակյանը ՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանից հետաքրքրվեց, թե ի՞նչ կարծիք ունի դատարանի դիրքորոշման վերաբերյալ. արդյոք նման դիրքորոշումը նշանակո՞ւմ է, որ ՔԿՀ-ներում գտնվող բոլոր այն քաղաքացիները, որոնք ունեն առողջական խնդիրներ, կամ խոցելի խումբ են, կարող են օգտվել նման հնարավորությունից։
Ի պատասխան Արթուր Դավթյանն ասաց. «Հայտի ակտը, որի մասին Դուք խոսում եք, ոչ թե դատարանի կողմից, ըստ էության, վերջնական կայացված ակտն է, այլ դատարանը հայցի ապահովման միջոցն է կիրառել և որպես հայցի ապահովման միջոց սահմանվել է, որ մինչև գործի լուծումը կամ այլ խոսքով ասած՝ մինչև արտակարգ դրության ավարտը Քոչարյանը չի տեղափխվի ՔԿՀ: Որպես կանոն օրենսդրական ոչ հստակ կարգավորումների պատճառով այս բնույթի վարույթներում դատարանները մեզ չեն ծանուցում: Բայց բովանդակային առումով իմ համոզումն այն է, որ դատախազն այս վարույթներում մասնակցություն պետք է ունենա՝ առնվազն պատիժների և հարկադրանքի օրինականության նկատմամբ հսկողության լիազորությունների արդյունավետ իրացման շրջանակներում: Համապատասխան հայցի ապահովման միջոցը դեռևս պաշտոնապես չի առաքվել դատախազություն և հույս ունեմ, որ մենք այսօր կստանանք համապատասխան ակտը, կծանոթանանք դրա հիմնավորումներին և քրեակատարողական ծառայության մեր գործընկերների հետ կքննարկենք հետագա անելիքները»:
Ջուլհակայանի հարցին, թե չի՞ բացառում, որ դատարանի որոշումը հնարավոր է բողոքարկվի, Գլխավոր դատախազն ասաց. «Իհարկե, չեմ բացառում»:

Генпрокурор не исключает, что решение Административного суда может быть обжаловано
Административный суд 29 мая удовлетворил иск адвокатов второго президента Армении Роберта Кочаряна, в соответствии с которым, до окончания пандемии коронавируса нового типа Кочарян останется в медицинском центре «Измирлян».
Депутат от фракции «Мой шаг» Арусяк Джулакян поинтересовалась у генерального прокурора РА Артура Давтяна, что он думает о позиции суда, означает ли такая позиция, что все находящиеся в УИУ граждане, у которых имеются проблемы со здоровьем, могут воспользоваться такой возможностью?
«Акт является не окончательным актом, вынесенным судом, а средством обеспечения иска, и в качестве средства обеспечения иска установлено, что до решения дела или, иными словами, до окончания чрезвычайного положения он не будет переведен в уголовно-исполнительное учреждение. Стороны этого производства - защитник и уголовно-исполнительная служба. Как правило, из-за нечетких законодательных регулирований суды не уведомляют нас об этом. Но я убеждение, что в содержательном плане прокурор должен участвовать в этих производствах, как минимум, в рамках эффективной реализации полномочий по контролю за законностью наказания и принуждения», - сказал Давтян.
По его словам, мера обеспечения соответствующего иска пока официально не доставлена в прокуратуру.
«Надеюсь, что сегодня мы получим соответствующий акт, ознакомимся с его обоснованиями и обсудим с коллегами из уголовно-исполнительной службы дальнейшие действия», - отметил Артур Давтян.
На вопрос Джулакян, не исключает ли прокурор обжалования этого решения, Давтян ответил: «Конечно, не исключаю».