Ռուս միլիարդատերերի ունեցվածքն ավելացել է 62 միլիարդ դոլարով
Forbes-ի՝ ռուս միլիարդատերերի վարկանիշային աղյուսակում մասնակիցների ունեցվածքը կորոնավիրուսի համավարակի ժամանակ ավելացել է 62 միլիարդ դոլարով՝ հասնելով մինչև 454 միլիարդ դոլարի, գրում է Forbes-ը: Նշվում է, որ համեմատության համար ելակետ է ընտրվել մարտի 18-ը: Մարտի 18-ին նաև ֆոնդային բորսաներում գները զգալիորեն նվազել են:
Ռուսաստանի ամենահարուստ մարդը՝ «Նորնիկել» ընկերության սեփականատերերից մեկը՝ Վլադիմիր Պոտանինը, ում կարողությունը կազմում էր 19,7 միլիարդ դոլար ավելացել է՝ հասնելով 26․1 միլիարդ դոլարի: Երկրորդ տեղում НОВАТЭК-ի գլխավոր սեփականատեր Լեոնիդ Միխելսոնն է, ում կարողությունը 17.1 միլիարդ դոլարից դարձել է 22.5 միլիարդ դոլար: Երրորդ տեղում է «НЛМК»-ի տնօրենների խորհրդի նախագահ ու հիմնական սեփականատեր Վլադիմիր Լիսինը, ում կարողությունն ավելացել է 3 միլիարդ դոլարով (21 միլիարդ դոլար):

#Forbes: состояние российских миллиардеров выросло за время пандемии на $62 млрд
Совокупное состояние российских миллиардеров - участников рейтинга журнала Forbes, за период пандемии коронавируса увеличилось на $62 млрд - до $454 млрд. Об этом сообщает издание Forbes.
Отмечается, что в качестве точки отсчета для сравнения было выбрано 18 марта, так как именно в этот день были окончательно рассчитаны состояния богатейших бизнесменов России. Более того, в этот же день котировки фондовых бирж существенно снизились.
Наиболее всего с 18 марта 2020 года увеличилось состояние главы и бенефициара горно-металлургической компании "Норникель" Владимира Потанина - с $19,7 млрд до $26,1 млрд. Второе место занял глава "Новатэка" Леонид Михельсон, чье состояние выросло с $17,1 млрд до $22,5 млрд. Состояние председателя совета директоров и основного акционера группы НЛМК Владимира Лисина возросло почти на $3 млрд - до $21 млрд.