10 հազար դրամ՝ բաց տարածքում դիմակի առկայության պահանջը խախտելու համար․ նոր առաջարկ
«Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ ՀՀ օրենսգրքում լրացում և փոփոխություն կատարելու մասին» օրենքի նախագծով առաջարկվում է փոփոխել օրենսգրքի 182.3-րդ հոդվածի 10-րդ մասը՝ հոդվածը լրացնելով նոր մասով, որի համաձայն՝ Արտակարգ իրավիճակի հիմքով հայտարարված արտակարգ դրության ընթացքում ազատ տեղաշարժման պայմանները, պահանջները խախտելը կառաջացնում տուգանքի նշանակում՝ սահմանված նվազագույն աշխատավարձի տասնապատիկի չափով:
«Մյուս հոդվածով առաջարկվում է սահմանել 10 հազար դրամ տուգանք․ խոսքը դիմակների պահանջի մասին է։ Գործող կարգի համաձայն՝ բաց տարածքներում այն չունենալը նախատեսում էր 100-250 հազար դրամ տուգանք, այժմ առաջարկվում է սահմանել 10 հազար դրամ։ Ինչ վերաբերում է փակ տարածքներին, ապա քաղաքացու դիմակ չկրելու համար տնտեսվարողները կենթարկվեն պատասխանատվության»,- ասաց Արդարադատության փոխնախարար Վահե Դանիելյանը։
Նա հստակեցրեց՝ «բաց տարածքների մասով պարտադիրի պահանջը վերաբերում է անձի մոտ դիմակի առկայությանը, ոչ թե այն կրելուն»։

За отсутствие масок в открытых местах вводится штраф в размере 10 тыс. драмов
Сегодня на внеочередном заседании Национального Собрания Армении обсуждается законопроект «О внесении изменений и дополнений в Кодекс об административных правонарушениях». Согласно проекту, предлагается внести поправки в часть 10 статьи 182.3 Кодекса, чтобы в случае нарушения условий ограничения свободного передвижения, введенных в период действия режима чрезвычайного положения, объявленного в стране из-за пандемии коронавируса, в отношении нарушителя был применен штраф в десятикратном размере установленной минимальной заработной платы.
«По другой статье предлагаестя установить штраф в размере 10 тыс. драмов. Речь идет о ношении масок на открытых общественных территориях. Вместо действующего штрафа в 100-250 тыс. драмов предлагается установить штраф в размере 10 тыс. драмов. Что касается закрытых пространств, то ответственность за отсутствие масок у граждан несет хозяйствующий субъект»,- сказал заместитель министра юстиции Ваге Даниелян.