«Միացել եմ հռչակագրին և ստորագրել»․ Հայկ Մարտիրոսյան
Իրավիճակը դառնում է օրհասական: Սա քաղաքական նոր հայտ է՝ ընդդիմության դաշտը վերաձևելու, կարգավորելու և ներկա ապիկար իշխանությանն ու նախկին հանցավոր ռեժիմներին այլընտրանք ձևավորելու ուղղությամբ: Իսկ դա այսօր այլևս ծայրահեղ անհրաժեշտություն է: Այս իշխանությունը պետք է հեռանա: Հների վերադարձ ոչ մի դեպքում, ոչ մի դեմքով չի կարելի թույլ տալ: Ազգային, ժողովրդավարական, ոչ-շովինիստական, ոչ կեղծ ուժերին այլընտրանք այսօր Հայաստանում չկա:
***
ՀՌՉԱԿԱԳԻՐ
Ազգային-ժողովրդավարական բևեռի կայացման և գործունեության մասին։
Հաշվի առնելով Հայաստանի Հանրապետության և հայ ժողովրդի առջև ծառացած արտաքին ու ներքին մարտահրավերները,
նկատի ունենալով, որ դրանք համավարակի պատճառով ահագնանում ու կուտակվում են, ինչի հետևանքով կարող են գոյութենական ճգնաժամ առաջացնել ազգի ու պետականության համար,
փաստելով, որ մենք դեռևս այդ ճգնաժամի նախնական փուլում ենք և դրա ծանր հետևանքները զգալու ենք առաջիկայում՝ հաջորդաբար ուժգնացող ալիքների ձևով,
արձանագրելով, որ գործող իշխանությունը չունի միայն իր ուժերով ճգնաժամը հաղթահարելու կամք և կարողություն,
նշելով, որ առկա քաղաքական դաշտը կազմալուծված է և ունակ չէ ձևավորելու ու ներկայացնելու ազգի քաղաքական կամքը,
համոզված լինելով, որ ստեղծված իրավիճակում ազգային-քաղաքական համախմբումը կարող է արդյունավետ լինել վերկուսակցական ձևաչափով,
նպատակ ունենալով հաղթահարելու ճգնաժամը՝ ստեղծելով ինքնիշխան, ժողովրդավարական և կենսունակ պետության կայացման պայմաններ ու նախադրյալներ,
մենք՝ ներքոստորոգրյալներս, նախաձեռնում ենք ազգային-ժողովրդավարական բևեռի կայացմամբ ու գործունեությամբ այդ նպատակը կյանքի կոչելու գործընթաց, որը պետք է իրականացվի հակաճգնաժամային անցումային ծրագրով:
Հռչակված նպատակի իրագործման համար ներկայիս իրավիճակում տեսնում ենք հետևյալ ճանապարհը՝ ճնշում գործադրել իշխանության վրա, որպեսզի նա ձևավորի հակաճգնաժամային անցումային կառավարություն, որն ունակ կլինի անցումային ծրագրի իրականանցմամբ ապահովելու ճգնաժամի հաղթահարումը:
Մեր համոզմամբ՝ հակաճգնաժամային անցումային ծրագիրը պետք է հիմնվի հնարավորինս լայն համազգային համաձայնության ու ներառականության վրա և պետության ինքնիշխանության ամրապնդման ու Արցախը ներառող միասնական կառավարման համատեքստում առաջնահերթորեն նախատեսի հակաճգնաժամային հետևյալ համակարգային միջոցառումները և փոփոխությունները.
1) առողջապահական, պարենային, էներգետիկ ու պաշտպանական անվտանգության, ինչպես նաև լայնածավալ հայրենադարձության նախադրյալների ու պայմանների ապահովում,
2) անցյալի իրավաքաղաքական գնահատական,
3) իրավաքաղաքական գնահատականից բխող անցումային արդարադատություն, այդ թվում.
- քրեական արդարադատություն,
- լյուստրացիա՝ քաղաքական, տնտեսական և գործակալական, ինչպես նաև որպես հետևանք՝ նախկին ռեժիմի մաս կազմած կուսակցությունների գործունեության և դրանց պարագլուխների հանրային գործունեության արգելում,
4) իրավաքաղաքական գնահատականի հաշվառմամբ Նոր Սահմանադրության մշակում և ընդունում,
5) Ընտրական օրենսգրքի և Կուսակցությունների մասին օրենքի փոփոխություն և դրանց հիման վրա արտահերթ ընտրությունների անցկացում:
Մեր պատկերացմամբ՝ նոր Սահմանադրության մշակումն ու ընդունումը և արտահերթ ընտրությունների կազմակերպումը պետք է ավարտվեն մեկամյա ժամկետում, իսկ հակաճգնաժամային անցումային ծրագրի մնացյալ մասը՝ դրանց իրագործման համար անհրաժեշտ ողջամիտ ժամկետում՝ նաև արտահերթ ընտրություններով ձևավորված իշխանության գործունեությամբ:
Ընդգծում ենք, որ սույն Հռչակագրին միացած քաղաքական ուժերն ու գործիչները հակաճգնաժամային անցումային ծրագրի մեկամյա ժամկետի ավարտին նախատեսվող արտահերթ ընտրությունների ժամանակ ազատ են լինելու իրենց գործողությունների ձևաչափն ընտրելու հարցում:
Կոչ ենք անում ազգի և պետականության առջև ծառացած լինել-չլինելու հրամայականը գիտակցող ուժերին ու գործիչներին համախմբվելու ազգային-ժողովրդավարական բևեռում՝ միանալով նախաձեռնած գործընթացին:

Айк Мартиросян: Я присоединился к декларации и подписал её
Политолог Айк Мартиросян на свой странице в Facebook пишет: « Я присоединился к декларации и подписал её
Декларация
О создании и деятельности национально-демократического полюса.
Учитывая внешние и внутренние вызовы, стоящие перед Республикой Армения и армянским народом,
принимая во внимание, что из-за пандемии происходит возрастание и усиление этих угроз, вследствие чего они могут создать экзистенциальную угрозу для нации и государственности,
констатируя, что мы находимся еще в начальной стадии этого кризиса и его тяжелые последствия проявятся в ближайшее время в виде усиливающихся волн,
отмечая, что действующие власти не имеют ни воли, ни способности бороться с кризисом только собственными силами,
указывая, что существующее в стране политическое поле дезорганизовано и не способно формировать и представлять политическую волю нации,
будучи убеждены, что в создавшейся ситуации национально-политическое сплочение будет эффективным в надпартийном формате,
имея целью преодолеть кризис посредством создания условий и предпосылок для становления суверенного, демократического и жизнеспособного государства,
мы, нижеподписавшиеся, начинаем процесс претворения в жизнь данной цели становлением и деятельностью национально-демократического полюса, что будет осуществлено антикризисной переходной программой.
Осуществление данной цели в нынешних условиях представляется нам в следующей форме: оказание давления на власть с целью формирования антикризисного переходного правительства, которое будет способно претворить в жизнь переходную программу преодоления кризиса.
По нашему убеждению, антикризисная переходная программа должна основываться на принципах возможно более широкого общенационального согласия и инклюзивности, предусматривая следующие антикризисные приоритетные системные мероприятия и реформы в контексте укрепления суверенитета и единого государственного управления Армении, включая Арцах:
1) достижение медицинской, продовольственной, энергетической и оборонной безопасности, а также обеспечение условий и предпосылок для широкомасштабной репатриации;
2) правовая и политическая оценка прошлого;
3) осуществление переходного правосудия, исходящего из этой правовой и политической оценки, в том числе:
• уголовное правосудие,
• люстрация: политическая, экономическая и агентурная, и как следствие этого запрет на деятельность партий, являвшихся составной частью прошлого режима, а также на общественную деятельность их руководящего состава,
4) разработка и принятие новой Конституции с учетом правовой и политической оценки прошлого;
5) изменеие Избирательного кодекса и Закона о партиях и проведение на их основе внеочередных парламентских выборов.
По нашему мнению, разработка и принятие новой Конституции и проведение внеочередных выборов должны завершиться в годичный срок, а остальная часть антикризисной переходной программы должна осуществляться властью, сформированной в результате внеочередных выборов в необходимые для этого разумные сроки.
Подчеркиваем, что политические силы и деятели, присоединившиеся к данной Декларации, будут свободны в своих действиях по выбору формата своего участия во внеочередных выборах, предполагаемых по окончанию годичного срока выполнения переходной программы.
Призываем все силы и деятелей, осознающих важность момента и масштаб экзистенциального вызова, вставшего перед нацией и государственностью, объединиться в национально-демократический полюс, присоединившись к инициированному процессу.