Գերմանիան առասպել է համարում սահմանափակումների վերաբերյալ «շվեդական դրախտի» օրինակը
Թեև եվրոպական երկրները նախանձով են վերաբերվում Շվեդիայում տիրող կորոնավրուսային իրադրությանը, այնուամենայնիվ, «շվեդական դրախտը» միֆ է, որը ցույց է տալիս երկրում բարձր մահացության ցուցանիշը և ինտենսիվ թերապիայի բաժանմունքում սակավ տեղերի առկայությունը, գրում է գերմանական Die Welt թերթը։
Շվեդիան հրաժարվել է լայնածավալ կարանտինային միջոցառումներ նախաձեռնել, բայց երկրում իրավիճակը միանշանակ չէ, գրում է հոդվածի հեղինակ Ուտա Վայսեն: Երկրում բաց են դպրոցները, մանկապարտեզները, սրճարանները և խանութները, իսկ ռիսկային գոտում գտնվող քաղաքացիները պետք է ինքնամեկուսանան: Մնացած մարդկանց պետությունը առաջարկում է հնարավորության դեպքում սահմանափակել սոցիալական շփումները, հայտնում է RT-ն:
Եվրոպական այլ երկրներում շատերը կորցրել են աշխատանքը, ընկերություններն ստիպված են վարկեր վերցնել, և աճում է Շվեդիայի նկատմամբ նախանձը: Սակայն այս երկու ցուցանիշը կասկածի տակ է դնում կառավարության կողմից ճգնաժամի իրավիճակում նախաձեռնած քայլերը։
Եթե ամեն ինչ ընթանա այնպես, ինչպես ակնկալում են Շվեդիայի իշխանությունները, ապա երկիրն ավելի քիչ տնտեսական վնասներ կկրի, քան մյուս պետությունները: Սակայն իրավիճակի այլ զարգացման դեպքում հետևանքներն ավելի վատ կլինեն, քան եվրոպական այլ երկրներում: Շվեդիայի առողջապահական համակարգը կարող է արագ փլուզվել։ Եթե համեմատենք մահացությունների ցուցանիշը ընդհանուր բնակչության թվաքանակով, ապա կտեսնենք, որ Շվեդիայում կորոնավիրուսից երեք անգամ ավելի շատ մարդ է մահացել, քան Գերմանիայում:

В Германии развенчали миф о «шведском рае» в ситуации с коронавирусом․ #DieWelt
Европейские страны с завистью смотрят на Швецию в ситуации с пандемией коронавируса, но «шведский рай» – это миф, пишет немецкая газета Die Welt, которая указывает на высокую смертность в стране и небольшое число мест в палатах интенсивной терапии.
Швеция отказалась от ввода масштабных карантинных мер, но положение в стране щекотливое, пишет автор статьи Ута Вайссе. В стране открыты школы, детские сады, кафе и магазины, а самоизолироваться должны только граждане из зоны риска. Остальным рекомендовано по возможности ограничить социальные контакты, передает RT.
В других странах Европы многие потеряли работу, фирмам приходится брать кредиты, и там растет зависть к Швеции. Но два показателя, пишет Вайссе, выдают всю сомнительность курса правительства страны в кризисе с коронавирусом.
Если все пойдет так, как надеются шведские власти, то страна обойдется меньшим экономическим ущербом, чем другие государства. Но при другом развитии ситуации последствия окажутся тяжелее, чем для других европейских стран. Шведская система здравоохранения может обрушиться быстро – если сопоставить число умерших с общей численностью населения, мы увидим, что в Швеции от коронавируса умерло в три раза больше людей, чем в Германии, пишет автор статьи.