Եվրոհանձնաժողովն սպառնում է Գերմանիային
Եվրոհանձնաժողովը կարող է պատժամիջոցների կիրառման գործընթաց սկսել Գերմանիայի դեմ: Այս մասին այսօր հայտարարել է Եվրոհանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լեյենը, հայտնում է Reuters-ը:
Նման միջոցների Եվրոհանձնաժողովը կարող է դիմել Գերմանիայի Սահմանադրական դատարանի կողմից ընդունած նոր որոշման դիմաց, որն, ըստ Եվրոպական կենտրոնական բանկի կարծիքի, գերազանցել է պարտատոմսերի ձեռքբերման հարցում իր իրավասությունը:
«Գերմանիայի Սահմանադրական դատարանի՝ վերջերս կայացրած որոշումն ուշադրության կենտրոն է բերում եվրոպական ինքնիշխանության էությունը: Հարցեր, որոնք կարևոր են ոչ միայն միության դրամավարկային քաղաքականության, այլև ԵՄ-ում օրենքի գերակայության համար»,- նշված է Եվրոհանձնաժողովի ղեկավարի հայտարարության մեջ:

Еврокомиссия пригрозила ФРГ санкциями
Европейская комиссия может запустить санкционную процедуру против Германии. Об этом заявила председатель Европейской комиссии Урсула фон дер Ляйен, передаёт агентство Reuters.
Такие меры могут последовать из-за решения Конституционного суда страны по Европейскому центральному банку (ЕЦБ), который, по мнению судебной инстанции, превысил свои полномочия при покупке облигаций.
«Недавнее постановление Конституционного суда Германии поставило в центр внимания вопросы, касающиеся сути европейского суверенитета. Вопросы, которые важны не только для денежно-кредитной политики союза, но и для верховенства закона в ЕС»,- говорится в заявлении главы ЕК.