Ամերիկյան փաստաբանական ընկերությունը Տիմոշենկոյին 11 միլիոն դոլար է վճարել․ #NYT
Նյու Յորքում գործող փաստաբանական ընկերությունը 11 միլիոն դոլար է վճարել Ուկրաինայի նախկին վարչապետ Յուլյա Տիմոշենկոյին և նրա փաստաբանին՝ նրանց կողմից քրեական հետապնդումներից խուսափելու համար, գրում է The New York Times-ը՝ վկայակոչելով աղբյուրներին:
Հրապարակման համաձայն՝ 2018-ին Տիմոշենկոն այս թերթին տված հարցազրույցի ժամանակ նշել է, որ 2012-ին Նյու Յորքում գործող Skadden, Arps, Slate, Meagher & Flom փաստաբանական ընկերություններն, իբրև թե, «դրական լույսի ներքո են ներկայացրել Ուկրաինայի նախկին նախագահ Վիկտոր Յանուկովիչի և նրա կառավարության գործունեությունը»: Տիմոշենկոն պնդում է, որ ընկերությունը դա արել է վճարի դիմաց, որից հետո իր փաստաբանի միջոցով հարցազրույցից հետո նա կապ է հաստատել Reid Collins & Tsai փաստաբանական ընկերության հետ՝ պարզելու, թե որքան են մեծ Skadden փաստաբանական ընկերությանը դատի տալու նրա հնարավորությունները:
The New York Times-ի աղբյուրները պնդում են, որ Skadden փաստաբանական ընկերությունը վճարել է Տիմոշենկոյին և նրա փաստաբան Սերգեյ Վլասենկոյին «11 միլիոն դոլար կամ ավելի»՝ հնարավոր դատական հայցերից խուսափելու համար: Ըստ հրապարակման՝ նրանցից յուրաքանչյուրը ստացել է 5,5 միլիոն դոլար։

#NYT: юридическая компания из США выплатила Тимошенко $11 млн, чтобы избежать иска
Юридическая фирма из Нью-Йорка выплатила $11 млн бывшему премьер-министру Украины Юлии Тимошенко и ее адвокату, чтобы избежать судебного преследования с их стороны. Об этом сообщила в воскресенье газета The New York Times со ссылкой на источники.
По данным издания, в 2018 году Тимошенко во время интервью этой газете указала, что нью-йоркская адвокатская компания Skadden, Arps, Slate, Meagher & Flom в 2012 году якобы "обеляла деятельность [бывшего президента Украины Виктора] Януковича и его правительства". Она утверждала, что указанная компания делала это в обмен на вознаграждение, а после интервью через своего адвоката связалась с нью-йоркской юридической фирмой Reid Collins & Tsai, чтобы узнать, каковы ее шансы засудить Skadden.
Источники The New York Times утверждают, что после этого Skadden выплатила Тимошенко и ее адвокату Сергею Власенко "$11 млн или больше", чтобы избежать возможного иска с их стороны. В декларациях значится, что каждый из них получил в тот период по $5,5 млн, пишет издание.