#COVID_19 կորոնավիրուսով վարակվածների թիվն աշխարհում 113․358 է
Համաձայն ՉԺՀ առողջապահության հարցերով պետական կոմիտեի տվյալների՝ երկրում գրանցվել է կորոնավիրուսի հաստատված 80.754 դեպք: Ամբողջ աշխարհում վարակվածների թիվը, ըստ SCMP-ի, գերազանցել է 113․358-ը: Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության տվյալներով, Չինաստանից դուրս հայտնաբերվել է 28,673 վարակակիր, իսկ օրվա ընթացքում հաստատվել է 3948 նոր դեպք, վարակը հայտնաբերվել է 104 երկրում (մեկ օրվա ընթացքում ավելացել է Ջիբրալթարը և Ֆարերյան կղզիները): Չինաստանից դուրս կորոնավիրուսից մահացել է 686 մարդ: Ամբողջ աշխարհում կորոնավիրուսի վարակի արդյունքում ապաքինվող մարդկանց թիվը գերազանցել է 59 հազարը, հայտնում է Չինաստանի Առողջապահության ազգային հանձնաժողովը: 4,009 մարդ մահացել է COVID-2019-ի հետևանքով առաջացած բարդություններից։ Սպիտակ տունը հաղորդել է, որ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը չի անցել կորոնավիրուսի թեստը՝ Ներկայացուցիչների պալատի երկու անդամների հետ զրուցելուց հետո, ովքեր կամավոր գտնվում են կարանտինային գոտում։
Առաջին կորոնավիրուսի վարակի դեպքը հայտնաբերվել է Մոնղոլիայում: Հիվանդն այնտեղ է ժամանել Ֆրանսիայից՝ տարանցիկ ճանապարհը եղել է Մոսկվայով։
Իրանում յոթ մարդ մահացել է արդյունաբերական սպիրտ խմելուց հետո, որպեսզի պաշտպանվեն կորոնավիրուսից: Չորս մարդ օգտագործել է մեթանոլ, որից հետո կորցրել է տեսողությունը:
Չինաստանի նախագահ Սի Ծինփինը ժամանել է կորոնավիրուսի էպիկենտրոն՝ Ուհան քաղաք: Նա ստուգել է տեղական իշխանությունների աշխատանքը՝ COVID-19 համաճարակի դեմ պայքարի համար:

Число заболевших коронавирусом в Китае превысило 113․358 человек
По информации Национальной комиссии по здравоохранению Китая, в стране зарегистрированы 80 754 подтвержденных случаев заболевания — за сутки в КНР коронавирус выявили у менее 19 человек. Число заразившихся во всем мире, согласно данным SCMP, составляет 113 358 человек.
По данным Всемирной организации здравоохранения, за пределами Китая уже выявлены 28 673 инфицированных, за сутки подтверждены 3948 новых случаев. Случаи заражения обнаружены в 104 странах/территориях (под последним понимается, например, Гибралтар и Фарерские острова), за пределами Китая от коронавируса скончались 686 (плюс 202 за сутки) человека. Число выздоровевших от коронавирусной инфекции во всем мире превысило 59 тыс. человек, сообщила Национальная комиссия по здравоохранению КНР.
Умерли 4009 человек.
В Италии из-за вспышки коронавируса ввели чрезвычайные меры: запрещены все массовые мероприятия, закроются школы и университеты, а торговые центры перестанут работать по выходным.
В Белом доме сообщили, что президент США Дональд Трамп не проходил проверку на коронавирус после общения с двумя членами палаты представителей, которые заявили об уходе на добровольный карантин. Симптомов болезни у лидера страны нет, сообщили в американской администрации.
Первый случай заражения коронавирусом выявили в Монголии. Заразившийся прибыл туда из Франции транзитом через Москву.
В Иране семь человек умерли, после того как выпили промышленный алкоголь, чтобы защититься от коронавируса. Еще четверо после употребления метанола потеряли зрение.
Председатель КНР Си Цзиньпин 10 марта прибыл в эпицентр распространения коронавируса город Ухань. Он проверит работу местных властей по борьбе с эпидемией COVID-19.