Չինաստանում #COVID_19 կորոնավիրուսից մահացածների թիվը հասել է 2912-ի․ վարակակիր է ավելի քան 89.000 մարդ
Երկուշաբթի, 02 մարտի, 2020 թ., 12:00
Համաձայն ՉԺՀ առողջապահության հարցերով պետական կոմիտեի տվյալների՝ երկրում գրանցվել է կորոնավիրուսի հաստատված 80.026 դեպք: Ամբողջ աշխարհում վարակվածների թիվը, ըստ SCMP-ի, գերազանցել է 89 հազարը: Մեկ օրվա ընթացքում Չինաստանի իշխանությունները հայտնաբերել են հիվանդության 202 նոր դեպք: Միևնույն ժամանակ, հիվանդանոցներից բուժված և դուրս գրվածների թիվը հասել է 44 462-ի: Ավելի քան 46 հազար մարդ մնում է բժիշկների հսկողության տակ, քանի որ սերտ շփում է ունեցել կորոնավիրուսով հիվանդ մարդկանց հետ։ Չինաստանում կորոնավիրուսի պատճառով բարդությունների հետևանքով մահացությունների թիվը հասել է 2912-ի: Մահացած 42 բոլոր հիվանդները եղել են Հուբեյ նահանգից, որը հանդիսանում է հիվանդության տարածման էպիկենտրոնը:
Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության տվյալներով՝ Չինաստանից դուրս արդեն հայտնաբերվել է կորոնավիրուսով վարակված 7169 մարդ: Մեկ օրվա ընթացքում բժիշկները հայտնաբերել են 1160 նոր դեպք: Նոր կորոնավիրուսի մեծ բռնկումներ են տեղի ունեցել Հարավային Կորեայում (4,212 մարդ վարակվել է), Իտալիայում (1694) և Իրանում (978):
Ընդհանուր առմամբ, այս վիրուսի հետևանքով առաջացած բարդություններից մահացել է 3044 մարդ, այդ թվում՝ 2912 մարդ Չինաստանում:
Ֆրանսիայում կորոնավիրուսով հիվանդների թիվը հասել է 130-ի, հիվանդության դեպքերը հաստատվում են երկրի 12 շրջաններում: Վիրուսի բռնկման պատճառով Լուվրի թանգարանը ժամանակավորապես կփակվի։ ԱՄՆ-ում կորոնավիրուսի հետևանքով մահացել է երկրորդ հիվանդը։
Կորոնավիրուսի վարակի առաջին երեք դեպքերը գրանցվել են Չեխիայում: Երկրի առողջապահության նախարարության տվյալներով՝ հիվանդները վերջերս են վերադարձել Իտալիայից։
Իտալիայում կորոնավիրուսից տուժածների թիվը հասել է 34-ի: Հռոմի Պապ Ֆրանցիսկոսը հրապարակային առաջին հայտարարությունն է արել իր՝ կորունավիրուսով հիվանդ լինելու լուրերից հետո: Պապի պաշտոնական ներկայացուցիչը հերքել է ԶԼՄ-ներում տարածված տեղեկությունները, թե նա վարակվել է կորոնավիրուսով:
Կորոնավիրուսի վարակից մահվան առաջին դեպքերը գրանցվել են Թաիլանդում և Ավստրալիայում: Թաիլանդում մահացել է 35-ամյա մի տղամարդ: Ավստրալիայում մահացել է մի տարեց տղամարդ, ով նախկինում տարհանվել էր Diamond Princess զբոսանավից:

Число заболевших коронавирусом в Китае превысило 80 тыс. человек
Количество выявленных случаев заражения коронавирусом 2019-nCoV на территории материкового Китая достигло 80 026 человек. Об этом свидетельствуют данные Национальной комиссии по здравоохранению КНР.
Количество смертей, вызванных осложнениями на фоне вируса, в Китае достигло 2912 случаев. Новыми жертвами стали 42 человека — все в провинции Хубэй, являющейся очагом распространения заболевания.
За сутки китайские власти выявили 202 новых случая заболевания. При этом количество тех, кого вылечили и выписали из больниц, увеличилось до 44 462 человек (2837 — за последние сутки). Под медицинским наблюдением остаются более 46 тыс. человек, близко контактировавших с носителями коронавируса.
По информации Национальной комиссии по здравоохранению Китая, в стране зарегистрировано 80 026 подтвержденных случая заболевания. Число заразившихся во всем мире, согласно данным SCMP, превысило 89 тыс. человек.
По данным Всемирной организации здравоохранения, за пределами Китая уже выявлено более 7 тыс. инфицированных. Крупные вспышки нового коронавируса произошли в Южной Корее (заразились 4212 человек), Италии (1694) и Иране (978).
Первые три случая заражения коронавирусом зафиксировали в Чехии. Как сообщили в Минздраве страны, заболевшие недавно вернулись из Италии, где произошла вспышка заболевания.
В Италии число жертв коронавируса выросло до 34 человек. На фоне вспышки заболевания в стране появились сообщения о недомогании папы римского Франциска, который из-за простуды пропустит традиционные церковные мероприятия.
В Таиланде и Австралии выявили первые случаи летального исхода от коронавирусной инфекции. В Таиланде скончался 35-летний мужчина, который также болел лихорадкой денге. В Австралии умер пожилой мужчина, ранее эвакуированный с круизного лайнера Diamond Princess.