Նիկոլ Փաշինյանը հարգանքի տուրք է մատուցում Սումգայիթի ոճրագործության զոհերի հիշատակին
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն Ծիծեռնակարդի հուշահամալիրում հարգանքի տուրք է մատուցում Սումգայիթի ոճրագործության անմեղ զոհերի հիշատակին:
Հիշեցնենք, որ Սումգայիթի ջարդերը Խորհրդային Ադրբեջանի Սումգայիթ քաղաքում ադրբեջանական իշխանությունների կողմից պետական մակարդակով կազմակերպված քաղաքի հայ ազգաբնակչության եղեռն էր և զանգվածային տեղահանություն, որը տեղի է ունեցել 1988 թվականի փետրվարի 27-ից 29-ը ընկած ժամանակահատվածում։ Հայ ազգի դեմ իրականացրած այս հանցագործության նպատակն էր կանխել Արցախյան շարժումը, հայերին ահաբեկելով նոր արյունահեղ գործողությունների հեռանկարով՝ կանխել Արցախյան ազատագրական պայքարի տարածումը։
Չնայած միջազգային հանրությունը դեռևս Սումգայիթի ոճրագործությունը չի ճանաչել որպես ցեղասպանությունը, բայց այն դատապարտել են Եվրոխորհրդարանը (1988թ.), ԱՄՆ Սենատը (1989թ.) և Արգենտինայի խորհրդարանը։
Հայաստանի և Արցախի Հանրապետությունները ևս Սումգայիթի ոճրագործությունը պաշտոնապես չեն ճանաչել ցեղասպանություն՝ բավարարվելով Ստեփանակերտում զոհերի հիշատակը հավերժացնող հուշարձանի և Մեծ եղեռնի զոհերի հուշարձանի մոտ փոքրիկ խաչքար տեղադրելով։

Никол Пашинян воздал дань памяти жертвам Сумгаитских погромов
Премьер-министр Никол Пашинян Мемориальный комплекс «Цицернакаберд», чтобы воздать дань уважения памяти жертв погромов в Сумгаите.
Напомним, что погромы в Сумгаите были Геноцидом и массовой депортацией армянского населения города, организованной азербайджанскими властями в период с 27 по 29 февраля 1988 года. Целью этого преступления было предотвращение арцахского движения, запугивание армян перспективой новых кровавых действий, предотвращение распространения освободительной борьбы в Арцахе.
Несмотря на то, что международное сообщество еще не признало резню в Сумгаите Геноцидом, оно было осуждено Европейским парламентом (1988 год), Сенатом США (1989 год) и парламентом Аргентины.
Республики Армения и Арцах также официально не признали резню в Сумгаите Геноцидом, довольствуясь небольшими хачкарами в память о погибших, установленными в Степанакерте и Мемориальном комплексе «Цицернакаберд».