Մինսկը Ռուսաստանի հետ նավթային «պատերազմի» պատճառով կորցրել է 2 մլրդ դոլար
Ռուսաստանի կողմից նավթամթերքների արտահանման և «կեղտոտ նավթի» մատակարարման վերաբերյալ սահմանափակումների սահմանման պատճառով, 2019 թվականի հետ համեմատած, Բելառուսի արտադրանքի արտահանումը նվազել է 2 միլիարդ 55 միլիոն դոլարով, գրում է Интерфакс գործակալությունը: Այս մասին հայտնել է Բելառուսի արտաքին գործերի նախարար Վլադիմիր Մակեյը՝ արտաքին գործերի նախարարության կոլեգիայի ընդլայնված նիստում:
«Արտահանման արդյունքների վրա լուրջ ազդեցություն են ունեցել Ռուսաստանի Դաշնության առևտրի պայմանների փոփոխությունները, չնայած Բելառուսի կողմից այս երկրի հետ ռազմավարական գործընկերության ներքո ստանձնած պարտավորությունները հստակ կատարվել են»,-հայտարարել է Մակեյը:

Минск оценил более чем в $2 млрд свои потери из-за нефтяной "войны" с Россией
Из-за введения Россией ограничений на вывоз нефтепродуктов и поставок "грязной" нефти экспорт Белоруссией соответствующей продукции в 2019 году снизился на $2 млрд 55 млн, заявил министр иностранных дел республики Владимир Макей на расширенном заседании коллегии МИД во вторник.
"На показателях экспорта серьезно сказалось изменение условий торговли Российской Федерацией, несмотря на четкое выполнение Беларусью обязательств в рамках стратегического партнерства с этой страной", - констатировал Макей.