Կորոնավիրուսից մահացածների թիվը հասել է 2663-ի․ վարակակիր է 80.098 մարդ
Չինաստանում COVID-19 կորոնավիրուսի հարուցած թոքաբորբից անցած մեկ օրում մահացել է 71 մարդ, զոհերի ընդհանուր թիվը հասել է 2663-ի, հայտնել է Չինաստանի Հիգիենայի և առողջապահության հարցերով պետական կոմիտեն:
Փետրվարի 24-ին Չինաստանում հայտնաբերվել է վարակի 508 նոր դեպք, 2589 մարդ ապաքինվել և դուրս է գրվել բժշկական հաստատություններից:
Ընդհանուր առմամբ, 27 230 հիվանդ ապաքինվել է վիրուսից, իսկ ամբողջ երկրում բժշկական ստուգում է անցել ավելի քան 641 հազար մարդ:
Չինաստանի Առողջապահության ազգային հանձնաժողովի տվյալների համաձայն՝ երկրում գրանցվել է հիվանդության 77 658 հաստատված դեպք:
Ըստ Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության, փետրվարի 24-ի դրությամբ, Չինաստանից դուրս՝ աշխարհի 32 երկրներում գրանցվել է վարակի հաստատված 32 դեպք (մահվան 17 դեպք)։
Նոր կորոնավիրուսի դեմ պայքարի համար Սպիտակ տունը Կոնգրեսից պահանջել է 2,5 միլիարդ դոլար: Այս գումարները, մասնավորապես, կուղղվեն պատվաստանյութերի, լաբորատոր թեստերի, համաճարակաբանական միջոցառումների մշակմանը: Նախագահ Դոնալդ Թրամփը պնդում է, որ ԱՄՆ-ում իրավիճակը վերահսկելի է:
Եվրոպական միությունում 232 միլիոն եվրո է հատկացվել համաճարակի դեմ պայքարի համար, Իտալիան ամենաշատն է տուժել կորոնավիրուսից։ Վարակի տարածման պատճառով իշխանությունները արգելել են այն մարզերում մուտքն ու ելքը, որտեղ հայտնաբերվել է կորոնավիրուսը, չեղյալ են հայտարարել զանգվածային միջոցառումները, ներառյալ Վենետիկի կառնավալը, դպրոցներում չեղարկվել են դասերը, դադարեցվել է պետական և քաղաքային հաստատությունների աշխատանքը: Իտալիայում դադարեցվել է հոլիվուդյան բլոկբաստերային «Առաքելությունն անհնար է» ֆիլմի յոթերորդ մասի նկարահանումները՝ կորոնավիրուսի պատճառով:
Հարավային Կորեայում դեպքերի թիվը գերազանցել է 700-ը, յոթ մարդ մահացել է: Ճապոնիայում մահացել է Diamond Princess զբոսանավի չորրորդ ուղևորը, հայտնաբերվել է նոր կորոնավիրուսի բռնկում:

Число жертв коронавируса в Китае превысило 2600 человек
За минувшие сутки в Китае из-за коронавируса нового типа 2019-nCoV погиб 71 человек; общее число жертв достигло отметки в 2663 человека. Об этом сообщает Национальная комиссия по здравоохранению КНР.
За 24 февраля на территории Китая было выявлено 508 новых случаев инфицирования. При этом 2589 человек выздоровели и были выписаны из медицинских учреждений. 71 человек погиб (большинство в провинции Хубэй).
В общей сложности излечиться от вируса удалось 27 230 пациентам, а число прошедших обследование по всей стране превысило 641 тыс. человек. К настоящему моменту общее число жертв коронавируса составляет 2663 человека, а случаев заражения — более 77 тыс. человек.
По данным Национальной комиссии по здравоохранению Китая, в стране зафиксировано 77 658 подтвержденных случаев заболевания. С учетом новых случаев заражения число инфицированных во всех странах, по оценке SCMP, составляет 80 098 человека.
По данным ВОЗ на 24 февраля, всего были заражены 79 331 человек (из них в материковом Китае — 77 262, умерли 2595 заболевших). За пределами материкового Китая в 32 странах и территориях по всему миру зафиксированы 23 подтвержденных случая заражения (17 случаев летального исхода).
Белый дом запросил в Конгрессе $2,5 млрд на борьбу с новым коронавирусом. Эти деньги, в частности, пойдут на разработку вакцин, лабораторные испытания, эпидемиологические мероприятия. Президент Дональд Трамп утверждает, что в США ситуация находится под контролем.
В Евросоюзе на борьбу с эпидемией выделяют €232 млн. Наиболее пострадавшей страной союза оказалась Италия. Из-за распространения инфекции власти запретили въезд и выезд в регионах с выявленным коронавирусом, отменили массовые мероприятия, в том числе последние дни Венецианского карнавала, и занятия в школах, приостановили работу государственных и муниципальных учреждений. В стране приостановили съемки седьмой части голливудского блокбастера «Миссия невыполнима» из-за мер предосторожности.
В Южной Корее число заболевших превысило 700, семеро погибли. В Японии погиб четвертый пассажир круизного лайнера Diamond Princess, где обнаружили вспышку нового коронавируса.