ԱՄՆ-ն կբարձրացնի Եվրոմիությունից ներմուծվող օդանավերի մաքսատուրքերը
2020 թվականի մարտի 18-ից ԱՄՆ իշխանությունները ԵՄ երկրներից ներմուծվող օդանավերի նկատմամբ մաքսատուրքերը կավելացվեն՝ 10%-ից դարձնելով 15%՝ համաձայն Առևտրի համաշխարհային կազմակերպության որոշման։ Այս մասին հայտնում է Միացյալ Նահանգների առևտրի ներկայացուցչի գրասենյակի կայքը։
«ԱՄՆ նախագահի Թրամփի գլխավորությամբ 2019-ի հոկտեմբերի 2-ին Միացյալ Նահանգները շահեցին Առևտրի համաշխարհային կազմակերպության պատմության մեջ ամենամեծ մրցանակը, երբ թույլ տվեցին հակաքայլեր ձեռնարկել 7,5 միլիարդ դոլար արժողությամբ ապրանքների դեմ՝ ընդդեմ առևտրային անարդար գործելակերպի»,- նշվում է Միացյալ Նահանգների առևտրի ներկայացուցչի գրասենյակի կայքում։
Հիշեցնենք՝ ԱՄՆ-ն Եվրոմիությունից ներմուծված ինքնաթիռների մաքսատուրքերը բարձրացրել է 2019-ի հոկտեմբերին՝ Airbus եվրոպական ավիաշինական կոնցեռնի սուբսիդավորման հարցով ԱՄՆ-ԵՄ վեճի շուրջ Առևտրի համաշխարհային կազմակերպության արբիտրի որոշումից հետո:

США объявили о повышении до 15% пошлин на самолеты из ЕС
Соединенные Штаты с 18 марта 2020 года повышают с 10% до 15% пошлины на импортируемые из стран Евросоюза самолеты в соответствии с решением Всемирной торговой организации (ВТО), сообщается на сайте Торгового представительства США (USTR).
"Под руководством президента (США Дональда - ИФ) Трампа 2 октября 2019 года Соединенные Штаты выиграли крупнейшую награду в истории ВТО, когда им было разрешено принять контрмеры в отношении товаров на сумму 7,5 миллиарда долларов США после победы в деле о недобросовестной торговой практике против Европейского Союза, Франции, Германии, Испании и Великобритании", - говорится в сообщении USTR.
Речь идет о решении ВТО от 2 октября, согласно которому организация официально разрешила Вашингтону ввести пошлины на европейские товары общим объемом $7,5 млрд в год в ответ на незаконное субсидирование Евросоюзом авиастроительного концерна Airbus SE. 14 октября оно было одобрено членами ВТО на специальном заседании.