Որքա՞ն է գնահատվում ավիաընկերությունների կրած վնասը՝ կորոնավիրուսի պատճառով
2020 թվականի առաջին եռամսյակում Չինաստան չվերթների չեղարկման պատճառով ավիաընկերությունները կարող են կորցնել 4-5 միլիարդ դոլար, հայտնել են Միացյալ Նահանգների միջազգային քաղաքացիական ավիացիայի կազմակերպության (ICAO) վերլուծաբանները, գրում է Reuters-ը:
Ակնկալվում է, որ վիրուսն ավելի մեծ ազդեցություն կունենա ոլորտի վրա, քան 2003 թվականին SARS վիրուսի համաճարակի ժամանակ:
Ըստ ICAO-ի, բոլոր միջազգային չվերթները դեպի Չինաստան դադարեցվել են 70 ավիաընկերության կողմից, ևս 50-ը կրճատել են չվերթների քանակը:
Արդյունքում, ուղևորափոխադրումները դեպի Չինաստան նվազել են 80%-ով, չինական ավիաընկերությունների կողմից թռիչքների քանակը նույնպես նվազել է՝ 40%-ով:

Оценен ущерб авиакомпаний из-за коронавируса
Из-за отмены рейсов в Китай в первом квартале 2020 года авиакомпании могут потерять 4-5 миллиардов долларов, считают аналитики Международной организации гражданской авиации США (ICAO), пишет Reuters.
Ожидается, что вирус может оказать более сильное воздействие на отрасль, чем эпидемия SARS в 2003 году.
По подсчетам ICAO, все международные рейсы в и из материкового Китая отменили 70 авиакомпании, а еще 50 - сократили перелеты.
В результате пассажиропоток в Китай и из Китая сократился на 80%, кроме того уменьшилось и количество рейсов китайских авиакомпаний на 40%.