Պարզաբանում՝ Երևանից Ղրիմ չվերթների բացման մասին
Ռուսական մամուլում տարածվող տեղեկությունները, թե 2020 թվականի մարտից ուղիղ ավիահաղորդակցություններ են սկսվելու Հայաստանի և Ղրիմի միջև, չեն համապատասխանում իրականությանը։ Տեղեկության համաձայն՝ ռուսական «Իկար» ավիաընկերությունը (Pegas Fly) Երևանից թռիչքներ է նախատեսում իրականացնել դեպի Ղրիմ՝ Սիմֆերոպոլ։
Հայաստանի Քաղաքացիական ավիացիայի կոմիտեն տեղեկացնում է, որ ավիաընկերության հետ նման քննարկումներ տեղի չեն ունեցել, որևէ հայտ չի ներկայացվել։ Հետևաբար ավիափոխադրումների մասին խոսելն ավելորդ է։
Հիշեցնենք, որ 2019 թվականի դեկտեմբերին ևս մամուլում տարածվել էր այս տեղեկությունը, որը նույնպես հերքվել էր Հայաստանի քաղավիացիայի կոմիտեի կողմից։

Разъяснение по поводу регулярных авиарейсов Армения-Крым
Сообщения российских СМИ о том, что с марта 2020 года начнется прямое воздушное сообщение между Арменией и Крымом, не соответствуют действительности. Согласно информации, российская авиакомпания «Икара» (Pegas Fly) планирует вылететь из Еревана в Крым, Симферополь. Об этом говорится в заявлении «Центр проверки информации» ГНКО «Центр по связям с общественностью и информации» аппарата премьер-министра.
«Как говорится в сообщении Комитета гражданской авиации Армении, таких обсуждений с авиакомпанией не проводилось, заявки не подавались. Поэтому нет необходимости говорить о воздушных перевозках.
Напомним, что в декабре 2019 года эта информация была также распространена в прессе, что также было опровергнуто Комитетом гражданской авиации Армении».