Մեծ Բրիտանիան պատրաստվում է գործարկել սեփական պատժամիջոցների ռեժիմը․ #FinancialTimes
Մեծ Բրիտանիան Brexit-ի ավարտից հետո պատրաստվում է գործարկել սեփական պատժամիջոցների ռեժիմը, որը կգործի անկախ Եվրոմիությունից, հայտնում է Financial Times-ը: Նախատեսվում է, որ արտաքին գործերի նախարար Դոմինիկ Ռաաբը փետրվարին կհայտարարի նոր մեխանիզմի ներդրման մասին, որից հետո Լոնդոնը կներկայացնի սահմանափակումներից տուժած անձանց հատուկ ցուցակը:
Մարդու իրավունքների ոտնահարումների համար կներդրվեն սահմանափակումներ: Սահմանափակումները կներառեն Մեծ Բրիտանիայում կասկածյալների ակտիվների սառեցումը: Ըստ կառավարության աղբյուրների՝ պատժամիջոցների առաջին ալիքը կվերաբերվի Ռուսաստանի, Լիբիայի և Հյուսիսային Կորեայի քաղաքացիներին: Նրանք չեն բացառել, որ միջոցառումները կվերաբերվեն նաև Սաուդյան Արաբիայի այն քաղաքացիներին, ովքեր ներգրավված են եղել 2018-ին արաբ լրագրող Ջամալ Հաշոգիի սպանության մեջ:
Ռաաբը ցանկանում է պատժամիջոցների նոր կառույցի միջոցով ցույց տալ, որ Brexit-ից հետո Մեծ Բրիտանիան միջազգային ասպարեզում գլոբալ դեր կունենա: Միևնույն ժամանակ, նախարարը խոստովանել է, որ Վաշինգտոնը և Օտտավան արդեն գերազանցել են Լոնդոնին՝ «Մագնիտսկու ակտով», որը մարդու իրավունքները խախտողների դեմ միջոցներ է ձեռնարկում:

#FT узнала о планах Лондона наказать россиян за нарушения прав человека
Великобритания после завершения Brexit готовится запустить собственный санкционный режим, независимый от Евросоюза, сообщает Financial Times. Как ожидается, министр иностранных дел Доминик Рааб объявит о введении нового механизма в феврале, после чего Лондон представит конкретный список людей, которых коснутся ограничения.
Ограничительные меры будут введены за нарушение прав человека. Они включают в себя заморозку активов подозреваемых в Великобритании. По словам источников газеты в правительстве, под первую волну санкций могут попасть граждане России, Ливии и Северной Кореи. Они также не исключили, что меры коснутся граждан Саудовской Аравии, причастных к убийству журналиста Джамаля Хашкаджи в 2018 году.
Рааб хочет с помощью нового санкционного режима показать, что после Brexit Британия будет играть глобальную роль на международной арене, пишет FT. При этом министр признал, что Вашингтон и Оттава уже опередили Лондон в применении мер против нарушителей прав человека по «закону Магнитского».