Ուրբաթ, 26 հուլիսի, 2019 թ., 09:35
Ամառային այս օրերին, երբ աշխարհի շատ երկրներում պետական և քաղաքական կյանքը հիմնականում մտել է հանդարտ փուլ, մեր երկրում դեռևս ակտիվ են հանրային բանավեճերը և փնտրտուքները:
Անշուշտ, բոլորիս նպատակը շարունակում է մնալ նույնը. երկրում ամրապնդել ժողովրդավարությունը, ապահովել տնտեսական զարգացում և երկրի անվտանգությունը, ունենալ բարեկեցիկ հասարակություն, լիարժեքորեն կյանքի կոչել իրավական, սոցիալական պետության կայացման սահմանադրական սկզբունքները, երաշխավորել մարդու իրավունքներն ու հիմնարար ազատությունները:
Մենք ուշադրությամբ հետևում ենք հնչող բազմաթիվ հայտարարություններին, կարծիքներին, տեսակետներին, գործողությունների մասին կոչերին, այդ կոչերի վերաբերյալ կոչերին և այլն: Սահմանադրությամբ ՀՀ նախագահի ինստիտուտին վերապահված դերին հավատարիմ՝ ես հնարավորինս ձեռնպահ եմ մնում ընթացիկ զարգացումների վերաբերյալ քաղաքական բանավեճին մասնակից դառնալուց, որքան էլ որ որպես քաղաքացի մեծ է խոսելու գայթակղությունը:
Միաժամանակ ես լիահույս եմ, որ ընթացիկ և հետագա զարգացումները կնպաստեն ոչ միայն դատաիրավական բարեփոխումների արդյունավետությանը, այլև պետական և հանրային կառավարման բոլոր ոլորտների կատարելագործմանը, իշխանություն-հասարակություն փոխըմբռնման և համագործակցության խորացմանը:
Հույս ունեմ նաև, որ տարբեր հարցերի շուրջ հանրային քննարկումներն ու բանավեճերը կհանգեցնեն հանրօգուտ, համազգային շահերին համահունչ արդյունքի: Միայն պետք է շարունակենք հավատալ մեր ուժերին և մտքին: Մենք պետք է գիտակցենք, որ կարևոր է ոչ միայն նպատակը, այլև դրան հասնելու ճանապարհը: Քննարկման առարկա դարձնենք տարաձայնություններն ու խնդիրները, այլ ոչ թե անձերին:
Առաջ գնալու համար հաճախ օգտակար է կարճատև դադարը, անելիքը ևս մեկ անգամ ծանրութեթև անելը: Գիտակցենք, որ մեզ այսօր անհրաժեշտ են միասնություն, կայունություն և ապագային միտված հայացք, տեսլական, ինչպես նաև կոնկրետ ծրագրեր:
Վերջին շրջանում ես հանդիպել և շարունակելու եմ հանդիպել քաղաքական և հասարակական շրջանակների ներկայացուցիչներին ու անհատներին, բոլոր նրանց, ովքեր պատրաստ են երկխոսության, ովքեր շահագրգռված են ու գործում են հանուն մեր երկրի և ժողովրդի բարօրության:

Армен Саркисян обратился с посланием к народу
Президент Армении Армен Саркисян направил послание гражданам республики, в котором обратился к происходящим событиям в общественно-политической жизни. Об этом сообщает пресс-служба президента.
Саркисян отметил, что в то время как во многих странах мира политическая жизнь сравнительно поутихла, в Армении продолжаются активные общественные дискуссии. По словам президента Армении, целью всех граждан страны остается укрепление демократии, обеспечение экономического роста, безопасности, прав и свобод человека.
«Мы внимательно наблюдаем за звучащими многочисленными заявлениями, мнениями, призывами к действиям и ответам на них. Будучи верным полномочиям, предусмотренным Конституцией институту президента, я, по возможности, воздерживаюсь от участия в политической дискуссии относительно происходящих событий, несмотря на то, что соблазн высказаться, как гражданину, большой», — говорится в обращении Саркисяна.
Он также выразил надежду на то, что как нынешние, так и предстоящие события будут способствовать не только эффективности реформ в судебно-правовой системе, но и реформированию всех сфер государственного и общественного управления, углублению взаимопонимания между властями и обществом, и их сотрудничеству.
Армен Саркисян также выразил уверенность в том, что текущие события в стране посодействуют реформам судебно-правовой системы, всего аппарата государственного управления и взаимодействию государство-общество.
Президент также отметил, что провел ряд встреч с представителями политических и общественных кругов, с личностями, готовыми к диалогу и действующими в интересах страны и народа.