«Եթե տգեղ ես, պետք չէ հայելուն մեղադրել». Պուտինը՝ 1% տնտեսական աճի հաշվարկների մասին
ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի մեծ մամուլի ասուլիսի առաջին հարցերից մեկը վերաբերել է տնտեսական աճին: Պատասխանելով ՌԴ Հաշվիչ պալատի ղեկավար Ալեքսեյ Կուդրինի՝ տարեկան 1% տնտեսական աճի հաշվարկի մասին հարցին, Պուտինն ասել է.
«Եթե տգեղ ես, պետք չէ հայելուն մեղադրել: 1% ցուցանիշ էր, երբ Կուդրինը փոխվարչապետ էր»:
Դրանից հետո լրագրողը հարցրել է, թե տնտեսության վերաբերյալ ինչ կանխատեսումներ ունեն իշխանություններն առաջիկա տարիների համար:
«Կառավարությունն առաջիկա 2 տարվա ընթացքում մտադիր է բարձրացնել ՀՆԱ-ն տարեկան 2%-ով (2019-2020 թթ.), իսկ 2021թ.՝ 3% և ավելի: Այդ նպատակով կառավարությունը նոր նախագծեր է թողարկում»,- պատասխանել է Պուտինը:
«Մենք պետք է մտնենք տնտեսության այլ լիգա և զբաղեցնենք ՀՆԱ-ի ցուցանիշով աշխարհում 5-րդ տեղը: Մոտակա ժամանակներում դա հնարավոր է»,- հավելել է նա:
Անդրադառնալով ռուսական տնտեսության վրա միջազգային պատժամիջոցների ազդեցության թեմային, ՌԴ նախագահը հայտարարել է, որ այդ սահմանափակող միջոցներն ունեն իրենց դրական կողմը: «Դրանք ստիպեցին մեր հայրենակիցներին աշխատացնել ուղեղը բազմաթիվ ուղղություններով»,- եզրափակել է ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը:

«Нечего на зеркало пенять, коли рожа кривая»: Путин ответил на подсчеты Кудрина о росте ВВП на 1%
Один из первых вопросов, которые задали Путину, стал от корреспондента ВГТРК Павла Зарубина: возможен ли прорыв при росте экономики, как говорит глава Счетной палаты Алексей Кудрин, всего лишь на 1% в год? Президент сказал, что 1% – это показатель того периода, когда Кудрин был вице-премьером.
Далее журналист спросил: власти ставят задачу прорыва российской экономики в ближайшие годы – на чем основывается кабмин в своих прогнозах?
Путин, отвечая на него, заявил, что правительство действительно в ближайшие два года собирается поднять рост ВВП на 2% в год (2019-2020 гг.), а в 2021 году – на 3% и выше. В этих целях, по словам президента, кабмин запускает новые национальные проекты для обеспечения роста экономики, в которые вкладываются значительные средства.
"Нам нужно войти в другую лигу экономики и занять пятое место по объему производства в мире – это вполне возможно в ближайшее время", – подчеркнул глава страны.
Комментируя тему хода реализации майского указа, президент предложил сомневающимся в нем покинуть свои посты, чтобы эти должности могли занять те, кто может добиться результатов.
Затрагивая тему эффекта международных санкций на российскую экономику, президент заявил, что запретительные меры – это не только минусы, плюсы в них тоже есть. "Они заставили наших соотечественников включить мозги по многим направлениям", – резюмировал он.