Թրամփը հայտնել է՝ ինչին պատրաստ չէ Ամերիկան
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը Twitter-ի իր էջում մեջբերել է ներգաղթյալների հոսքի դեմ պայքարի մասին Տիխուանայի (քաղաք Մեքսիկայում) քաղաքապետի հայտարարությունը:
«Տիխուանայի քաղաքապետը հայտարարեց, որ քաղաքը վատ է պատրաստված՝ ներգաղթյալների նման քանակի դեմ պայքարելու համար: Ճիշտ այդպես էլ Միացյալ Նահանգները վատ են պատրաստված այդ ներխուժմանը: Նրանք հանցագործությունների և մեծ խնդիրների պատճառ են: Դա համընդհանուր խնդիր է Ամերիկայի համար»,- գրել է Թրամփը:
Թրամփը նաև դիմել է ներգաղթյալներին՝ կոչ անելով «հայրենիք վերադառնալ»:
Նշենք, որ օրեր առաջ մի քանի հարյուրավոր ներգաղթյալներ Կենտրոնական Ամերիկայից հասել էին Տիխուանա քաղաք:
Ամսվա սկզբին Թրամփը հայտարարել էր ԱՄՆ-ում փախստականներին ապաստան տրամադրելու կանոնների խստացման մասին:

Трамп рассказал, к чему не готовы США
Президент США Дональд Трамп в Twitter процитировал слова мэра Тихуаны о неготовности города справиться с наплывом мигрантов, назвав это общей проблемой для всей Америки.
"Мэр Тихуаны, Мехико, только что заявил, что "город плохо подготовлен к тому, чтобы справиться с таким количеством мигрантов, резервов может хватить на полгода". Точно также, США плохо подготовлены к этому вторжению и не выдержат его. Они являются причиной преступлений и больших проблем в Мехико", – написал американский лидер.
Трама также обратился к мигрантам с призывом "отправляться домой".
Напомним, 16 ноября первые несколько сотен участников каравана мигрантов из стран Центральной Америки добрались до города Тихуана на границе Мексики и США.
9 ноября Трамп подписал распоряжение, которое запрещает предоставлять убежище тем мигрантам, которые незаконно попали на территорию США.