Երեքշաբթի, 16 դեկտեմբերի, 2025 թ., 00:14
Ուկրաինայի և Ռուսաստանի միջև հրադադարի ընթացքում մոնիթորինգի հարցը պետք է ներառվի անվտանգության երաշխիքների փաթեթում, մինչդեռ շփման գծում զորքերի ներկայությունը մնում է քննարկման փուլում։ Ըստ «ՌԲԿ-Ուկրաինա»-ի՝ այս մասին հայտարարել է Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին Գերմանիայի կանցլեր Ֆրիդրիխ Մերցի հետ մամուլի ասուլիսում։
Ուկրաինայի նախագահին հարցրել են շփման գծում ՆԱՏՕ-ի կամ Եվրոպայի ռազմական ներկայության հնարավորության մասին։ Ի պատասխան Զելենսկին նշել է, որ Ուկրաինան ներկայում անվտանգության երաշխիքները քննարկում է իր դաշնակիցների հետ։
«Իմ ուղերձը. մարտադաշտում ցանկացած քայլից առաջ և՛ զինվորականները, և՛ քաղաքացիական բնակչությունը պետք է հստակ հասկանան, թե ինչ են լինելու անվտանգության երաշխիքները։ Սա շատ կարևոր է»,- հավելել է նա։
Զելենսկին նաև ընդգծել է, որ Միացյալ Նահանգները ՆԱՏՕ-ի 5-րդ հոդվածի համարժեքը «ընկալում է»՝ որպես Ուկրաինայի անվտանգության երաշխիք, և աշխատանքներ են տարվում դրա հստակ ձևակերպման ուղղությամբ։ Նրա խոսքով՝ այս ուղղությամբ արդեն առաջընթաց է գրանցվել։
Պետության ղեկավարը պարզաբանել է, որ տեսել է զինվորականների կողմից պատրաստված մանրամասները և նշել, որ ներկայում ամեն ինչ շատ լավ տեսք ունի։ Հատուկ ուշադրություն պետք է դարձնել հրադադարի ընթացքում մոնիթորինգին. ով է այն իրականացնում, ինչ ձևաչափով և ինչ պատժամիջոցներ են կիրառվում խախտողների նկատմամբ, բացատրել է նախագահը։
«Հրադադարի ընթացքում շփման գծում գտնվող անձինք, ռազմական զորամիավորումները, տեխնոլոգիական մոնիթորինգը, թե՞ այս տարրերի համադրությունը, ներկայում որոշվում է ռազմական մասնագետների կողմից։ Ես կարծում եմ, որ նրանց պետք է հնարավորություն տրվի մասնագիտորեն կատարելագործելու այդ առաջարկները և ներկայացնելու լուծում», - հավելել է Զելենսկին։

Вторник, 16 Декабря, 2025 года, 00:14
Вопрос мониторинга во время прекращения огня между Украиной и Россией должен войти в пакет гарантий безопасности, а присутствие военных на линии разграничения пока остается предметом обсуждения. Об этом заявил украинский президент Владимир Зеленский на пресс-конференции с канцлером Германии Фридрихом Мерцем, сообщает РБК-Украина.
Украинского президента спросили о возможности присутствия военных НАТО или Европы на линии разграничения. В ответ Зеленский сообщил, что Украина сейчас обсуждает с союзниками гарантии безопасности.
«Мой сигнал: перед любыми шагами на поле боя и военные, и гражданское население должны четко понимать, какие именно будут гарантии безопасности. Это очень важно», – добавил он.
Зеленский также подчеркнул, что США «воспринимают» аналог статьи 5-й НАТО как гарантию безопасности для Украины, и работа ведется над тем, чтобы все это было четко прописано. По его словам, в этом направлении уже есть прогресс.
Глава государства уточнил, что видел детали, подготовленные военными, и отметил, что сейчас все выглядит очень неплохо. Особое внимание должно быть уделено мониторингу во время прекращения огня: кто его проводит, в каком формате и какие санкции применяются к нарушителю, пояснил президент.
«Кто будет находиться на контактной линии во время режима прекращения огня: люди, военные контингенты, технологический мониторинг или сочетание этих элементов, сейчас прорабатывается военными специалистами. Я считаю, что им нужно дать возможность профессионально доработать эти предложения и представить решение», – добавил Зеленский.