ԵԱՏՄ-ում ցանկանում են արգելել արմավենու յուղով պատրաստված շոկոլադը
Եվրասիական տնտեսական միությունում (ԵԱՏՄ) առաջարկում են արգելել շոկոլադի վաճառքը, որում կակաոյի յուղը փոխարինող բուսայուղերի քանակը գերազանցում է 5%-ը: Արտադրողներն, ովքեր լայնորեն կիրառում են արմավենու յուղը, ստիպված կլինեն անվանափոխել ապրանքը, հակառակ դեպքում այն կեղծ կճանաչվի, գրում է «Известия» պարբերականը:
Այդ նախագիծը մշակել է Բելառուսը: Այն ուղարկվել է համաձայնեցման ԵԱՏՄ երկրներ, այդ թվում՝ Հայաստան: Փաստաթուղթն առաջարկում է սահմանափակել շոկոլադում արմավենու և այլ բուսայուղերի օգտագործումը: Փոխարինիչների մասնաբաժինը պետք է լինի 5%-ից ոչ ավելի:
Ընդ որում, անհրաժեշտ է պահպանել կակաոյի յուղի քանակը, օրինակ, դառը շոկոլադի մեջ՝ առնվազն 33%, կաթնային շոկոլադի մեջ՝ 25%:

В ЕАЭС хотят запретить шоколад с пальмовым маслом
В странах Евразийского экономического союза (ЕАЭС) предлагают запретить продажу шоколада, в котором доля растительных жиров — заменителей масла какао — превышает 5% продукта. Изготовителям, обильно использующим пальмовое масло, придется переименовать товар, иначе его признают фальсификатом.
В Росстандарте заявили, что новые требования не должны распространяться на глазури и другие полуфабрикаты, пишут «Известия».
Проект поправок в техрегламент «О безопасности пищевой продукции» в инициативном порядке разработала Белоруссия. Он направлен на согласование в страны ЕАЭС, в том числе в Армению. Документ предлагает ограничить использование в шоколаде вместо масла какао других растительных жиров (например, пальмового). В готовом продукте доля заменителей должна быть не более 5%.
При этом нужно сохранить определенный объем масла какао — например, для горького шоколада не менее 33%, молочного — 25%.