Երկուշաբթի, 17 օգոստոսի, 2026 թ., 00:30
Թուրքիայի Անտիոք հնագույն քաղաքում պեղումներ իրականացնող հնագետները հայտնաբերել են շուրջ 1500 տարվա պատմություն ունեցող պատարագային անոթ, որը զարդարված է պատկերներով, որոնք, գիտնականների խոսքով, քրիստոնեական պատկերագրության մեջ հայտնի նմանը չունեն։
Մ.թ. VI դարով թվագրվող երկու բռնակով անոթը զարդարված է տպավորիչ հորինվածքով, որը վերցված է Դանիելի գրքից․ մարգարեն պատկերված է իր տեսիլքի չորս գազանների և առյուծի հետ․ բոլորը ներկայացված են մեկ առարկայի վրա։ Ինչպես նշվում է Arkeo News-ի հոդվածում, նման համադրություն նախկինում հայտնի ոչ մի արտեֆակտի վրա չի հանդիպել։
Անոթը հայտնաբերվել է հնագույն քաղաքի տարածքում գտնվող եկեղեցու ավերակների շրջանում։ Եկեղեցին ավերվել է մ.թ. 713 թվականին արաբական արշավանքների ժամանակ։
Ըստ Հին Կտակարանի Դանիելի գրքի՝ Դանիելը բաբելոնյան իշխանության ներքո ապրող հրեա աքսորյալներից էր։ Աստվածաշնչյան պատմությունը պատմում է, թե ինչպես նա ողջ մնաց՝ առյուծների գուբը նետվելուց հետո, իսկ տեսիլքներից մեկում նա նկարագրում է ծովից դուրս եկող չորս գազանների: Վերջերս հայտնաբերված անոթի պատկերները հիմնված են հենց այս տեսիլքի վրա, որը Դանիելին առնչվող ամենանշանակալի դրվագներից մեկն է հետագա հրեական և քրիստոնեական մեկնաբանություններում։
Նշվում է, որ հրեական ավանդույթը չորս գազաններին նույնացնում է Բաբելոնի, Մարաստանի, Պարսկաստանի և հելլենիստական թագավորությունների հետ, մինչդեռ քրիստոնեական մեկնաբանության մեջ չորրորդ գազանը, մասնավորապես, դիտարկվում է որպես Հռոմեական կայսրության խորհրդանիշ, իսկ երկնքից իջնող «Մարդու Որդին» խորհրդանշում է Մեսիայի գալուստը։ Այդ պատճառով Դանիելի տեսիլքը քրիստոնեության մեջ ավանդաբար մեկնաբանվում է որպես Քրիստոսի գալուստը կանխագուշակող տեքստերից մեկը։
Հենց այս ամբողջական սյուժեն է՝ իր ամբողջականությամբ, բոլոր առկա տարրերով, դարձնում անոթն այդքան կարևոր՝ քրիստոնեական պատկերագրության ուսումնասիրության համար։ Նշվում է, որ, անոթն աչքի է ընկնում ոչ թե ինչ-որ առանձին մոտիվով, այլ տեսարանի ամբողջականությամբ. Դանիելի տեսիլքի առանձին տարրերը՝ ինքը՝ մարգարեն, առյուծը, չորս գազանները՝ առանձին-առանձին հանդիպում են բյուզանդական դարաշրջանի այլ առարկաների վրա, սակայն ոչ մի հայտնի ստեղծագործություն այս բոլոր կերպարները չի միավորում մեկ կոմպոզիցիայի մեջ։

Понедельник, 17 Августа, 2026 года, 00:30
Археологи, ведущие раскопки в древнем городе Антиохия Писидийская в Турции, обнаружили литургический сосуд возрастом около 1500 лет, украшенный изображениями, которые, по словам ученых, не имеют известных аналогов в христианской иконографии.
Сосуд с двумя ручками, датируемый VI веком нашей эры, украшен впечатляющей композицией, заимствованной из Книги Даниила: пророк изображен вместе с четырьмя зверями и львом из своего видения — все они представлены на одном предмете. Как отмечается в статье Arkeo News, подобное сочетание ранее не встречалось ни на одном известном артефакте.
Профессор Мехмет Ожанлы, преподаватель кафедры археологии Университета имени Сулеймана Демиреля и руководитель раскопок, сообщил агентству Anadolu, что сосуд был найден в монастыре на территории древнего города, среди руин церкви, разрушенной во время арабских набегов в 713 году нашей эры.
Согласно Книге Даниила в Ветхом Завете, Даниил был одним из иудейских изгнанников, живших под властью Вавилона. Библейское повествование рассказывает о том, как он выжил, будучи брошенным в львиный ров, а в одном из видений описывает четырех зверей, вышедших из моря. Изображения на недавно обнаруженном сосуде опираются именно на это видение — один из наиболее значимых фрагментов, связанных с Даниилом, в последующей иудейской и христианской интерпретации.
Согласно Ожанли, еврейская традиция отождествляет четырех зверей с Вавилонским, Мидийским, Персидским и Эллинистическим царствами, тогда как христианское толкование рассматривает четвертого зверя, в частности, как символ Римской империи, а «Сын Человеческий», сходящий с небес, олицетворяет пришествие Мессии. По этой причине видение Даниила традиционно интерпретируется в христианстве как один из текстов, предвещающих пришествие Христа.
Ожанли подчеркнул, что именно этот полный сюжет — изображенный во всей полноте, со всеми присутствующими элементами, — делает сосуд столь важным для изучения христианской иконографии. По словам Ожанли, сосуд выделяется не каким-то отдельным мотивом, а полнотой сцены: отдельные элементы видения Даниила — сам пророк, лев, четыре зверя — встречаются по отдельности на других предметах византийской эпохи, но ни одно известное произведение не объединяет все эти фигуры в единую композицию.