«Երևանում Զելենսկուն ընդունելը 1,5 միլիոն հայերի հիշատակի ծաղր է». Շոյգու
Ռուսաստանի Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Սերգեյ Շոյգուն հայտարարել է, որ Վլադիմիր Զելենսկիին Մոսկվայում Հաղթանակի օրվա շքերթին սպառնալու հարթակ տրամադրելով՝ Երևանը ծաղրել է նացիզմի դեմ պայքարած հայերի հիշատակը։
Եվրոպական քաղաքական համայնքի գագաթնաժողովը տեղի է ունեցել Հայաստանի մայրաքաղաքում մայիսի 4-5-ը։ Զելենսկին նույնպես մասնակցել է եվրոպացի առաջնորդների հետ միասին։
«Եվ վերջապես՝ Կիևի ռեժիմին հարթակ տրամադրելը Եվրոպական քաղաքական համայնքի գագաթնաժողովում Երևանում Ռուսաստանի Դաշնությանը սպառնալու համար։ Ես կանդրադառնամ դրան։ Պարզապես մտածեք այդ մասին. նեոնացիստական ​​Կիևի ռեժիմի առաջնորդը Երևանից սպառնացել է հարձակվել Հաղթանակի օրվա շքերթի վրա։ Սա ոչ այլ ինչ է, քան ավելի քան 1,5 միլիոն հայերի հիշատակի ծաղր, ովքեր պայքարել են նացիզմի՝ այս բացարձակ չարիքի դեմ՝ առանց իրենց կյանքը խնայելու», - ասել է Շոյգուն Ռուսաստանի Անվտանգության խորհրդի աշխատանքային խմբի նիստում։

Шойгу обвинил Ереван в глумлении над памятью армян из-за выступления Зеленского
Ереван, предоставив Владимиру Зеленскому трибуну для угроз параду в честь Дня Победы в Москве, глумился над памятью армян, сражавшихся с нацизмом, заявил секретарь Совета безопасности РФ Сергей Шойгу.
Саммит Европейского политического сообщества прошел в армянской столице 4-5 мая. Вместе с европейскими лидерами участие в нем принял и Зеленский.
"И, наконец, предоставление киевскому режиму трибуны Саммита Европейского политического сообщества в Ереване для угроз в адрес Российской Федерации. На этом остановлюсь особо. Вдумайтесь, главарь неонацистского киевского режима из Еревана угрожал ударами по Параду Победы. Это не что иное, как глумление над памятью более полутора миллионов армян, которые сражались с нацизмом, этим абсолютным злом, не щадя своей жизни", - сказал Шойгу на заседании рабочей группы Совбеза РФ.