ԱԹՍ-ի հարվածից հետո Աբու Դաբիի օդանավակայանում հրդեհ է բռնկվել
Ատոմային էներգիայի միջազգային գործակալությունը (ԱԷՄԳ) հայտնել է, որ այսօր առավոտյան անօդաչու թռչող սարքի հարվածից հետո ԱՄԷ-ի Բարաքա ատոմակայանի ճառագայթման մակարդակը նորմալ է մնում, և զոհեր չկան։
Աբու Դաբիի արտակարգ իրավիճակների կառավարման կենտրոնը կիրակի օրը հայտնել է անօդաչու թռչող սարքի հարվածից հետո ԱՄԷ-ի արևմուտքում գտնվող Բարաքա ատոմակայանի մոտակայքում բռնկված հրդեհի մասին։
«ԱԷՄԳ-ն ԱՄԷ-ից տեղեկատվություն է ստացել, որ Բարաքա ատոմակայանի ճառագայթման մակարդակը նորմալ սահմաններում է, և զոհերի մասին հաղորդագրություններ չկան այսօր առավոտյան անօդաչու թռչող սարքի հարվածի հետևանքով կայանի ներքին պարագծից դուրս գտնվող գեներատորում բռնկված հրդեհի հետևանքով», - ասվում է ԱԷՄԳ-ի սոցիալական ցանցերում իր էջում տեղադրված հայտարարության մեջ։
Նշվում է, որ արտակարգ դիզելային գեներատորները ներկայումս էլեկտրաէներգիա են մատակարարում կայանի 3-րդ բլոկին։
ԱԷՄԳ-ն ընդգծել է, որ շարունակում է ուշադիր հետևել իրավիճակին և մշտական ​​կապի մեջ է ԱՄԷ իշխանությունների հետ և պատրաստ է անհրաժեշտության դեպքում օգնություն ցուցաբերել։ Իր հերթին, ԱԷՄԳ-ի գլխավոր տնօրեն Ռաֆայել Գրոսսին խորը մտահոգություն է հայտնել միջադեպի կապակցությամբ և զգուշացրել է միջուկային անվտանգությանը սպառնացող ռազմական գործունեության մասին։
Այս առումով նա վերահաստատեց իր կոչը՝ ցանկացած ատոմակայանների մոտ առավելագույն ռազմական զսպվածություն ցուցաբերելու՝ միջուկային վթարի սպառնալիքից խուսափելու համար։

Уровень радиации на АЭС "Барака" в ОАЭ после атаки дрона остается в норме
Уровень радиации на АЭС "Барака" в ОАЭ после утренней атаки БПЛА остается в норме, пострадавших нет, сообщило Международное агентство по атомной энергии (МАГАТЭ).
Центр по чрезвычайным ситуациям Абу-Даби сообщил в воскресенье о пожаре в районе АЭС "Барака" на западе ОАЭ из-за атаки беспилотника.
"МАГАТЭ получило информацию от ОАЭ о том, что уровень радиации на АЭС "Барака" остается в пределах нормы и отсутствии сведений о пострадавших после того, как сегодня утром в результате удара беспилотника возник пожар в электрогенераторе, расположенном за пределами внутреннего периметра АЭС", - говорится в сообщении МАГАТЭ, опубликованном в его аккаунте в соцсети Х.
Отмечается, что энергоснабжение третьего энергоблока АЭС обеспечивают в настоящее время аварийные дизель-генераторы.
В МАГАТЭ подчеркнули, что продолжают внимательно следить за ситуацией и находятся постоянном контакте с властями ОАЭ, а также готовы оказать помощь в случае необходимости.
Генеральный директор МАГАТЭ Рафаэль Гросси выразил, в свою очередь, серьезную озабоченность в связи с инцидентом и предостерег о недопустимости военной активности, угрожающей ядерной безопасности.
В этой связи он вновь призвал к максимальной военной сдержанности вблизи любых атомных электростанций, чтобы избежать угрозы ядерной аварии.