Կիրակի, 26 ապրիլի, 2026 թ., 15:52
Մալիի պաշտպանության նախարար Սադիո Կամարան և նրա ընտանիքի մի քանի անդամներ սպանվել են ապրիլի 25-ին մի քանի քաղաքների, այդ թվում՝ մայրաքաղաք Բամակոյի վրա իրականացված զինյալ հարձակումների արդյունքում, կիրակի օրը հաղորդել է Le Figaro-ն՝ հղում անելով տեղեկացված աղբյուրին։
Նախորդ օրը Մալիի բանակը հայտնել էր, որ Բամակոյում և երկրի ներսում գտնվող մի քանի քաղաքներում մարտեր են սկսվել ազգային զինված ուժերի անդամների և Սահել շրջանի ամենամեծ կազմակերպության՝ «Ալ-Քաիդայի» հետ կապված JNIM-ի (Ջամաաթ Նուսրաթ ալ-Իսլամ վալ-Մուսլիմին) զինյալների միջև։
Թերթի տվյալներով՝ JNIM-ը ստանձնել է տուարեգ ապստամբների հետ համակարգված մի շարք հարձակումների պատասխանատվությունը Մալիում ռազմական հեղաշրջման միջոցով իշխանության եկած իշխող կառավարության դեմ։
JNIM-ի հայտարարության մեջ նշվում են, ի թիվս այլ թիրախների, Մալիի նախագահի նստավայրի, Պաշտպանության նախարարության գլխավոր գրասենյակի և Բամակոյի միջազգային օդանավակայանի վրա հարձակումները։
Ըստ Le Figaro-ի՝ այս հարձակումները վերջին տարիներին JNIM-ի և տուարեգ անջատողական խմբավորման՝ Ազավադի ազատագրման ճակատի (FLA) կողմից Մալիի զինվորականների դեմ իրականացված ամենալուրջ հարձակումներն են։
Ինչպես նշում է ֆրանսիական թերթը, JNIM-ը ընդլայնում է իր ազդեցությունը Սահելում։ ՄԱԿ-ի տվյալներով՝ այն ներկայում ամենաազդեցիկ ջիհադիստական ​​խմբավորումն է և Սահելում ամենակարևոր սպառնալիքը։ Դրա մարտիկների թիվը գնահատելը դժվար է։
Լրատվամիջոցների հաղորդագրությունների համաձայն՝ Ռուսաստանի կողմից աջակցվող «Աֆրիկա կորպուսը» (նախկինում՝ «Վագներ» ՊՄԿ) համաձայնության է եկել ապստամբների հետ անվտանգ նահանջի վերաբերյալ և լքում է քաղաքը, մինչդեռ լքված մալիական զորքերը զանգվածաբար հանձնվում են։
WP-ի տվյալներով՝ ուժեղ կրակոցներ և պայթյուններ են տեղի ունեցել նաև Կաթի քաղաքում, որտեղ գտնվում է երկրի գլխավոր ռազմական բազան։ Բախումներ են տեղի ունեցել նաև Գաոյի նախկին ՄԱԿ-ի բազայում։

Воскресенье, 26 Апреля, 2026 года, 15:52
Министр обороны Мали Садио Камара и некоторые члены его семьи были убиты 25 апреля при нападении боевиков на несколько городов страны, включая столицу Бамако, сообщила в воскресенье газета Le Figaro со ссылкой на информированный источник.
Накануне армия Мали сообщила, что в Бамако и в ряде населенных пунктов в глубине страны произошли бои между военнослужащими национальных вооруженных сил и боевиками крупнейшей организации в регионе Сахеля JNIM («Джамаат Нусрат аль-Ислам валь-Муслимин»), связанной с «Аль-Каидой».
По информации издания, JNIM взяла на себя ответственность за серию атак, скоординированных с повстанцами-туарегами, против правящего в стране правительства, пришедшего к власти в Мали в результате военного переворота.
В заявлении JNIM говорилось о нападении, в частности, на резиденцию президента Мали, штаб-квартиру Министерства обороны и международный аэропорт Бамако.
По оценке Le Figaro, эти атаки стали самыми серьезными из совершенных за последние годы JNIM и туарегской сепаратистской группировкой «Фронт освобождения Азавада» (FLA) против военной власти Мали.
Как отмечает французская газета, JNIM расширяет влияние по всему Сахелю. По данным ООН, в настоящее время это самая влиятельная джихадистская группировка и наиболее значимая угроза в Сахеле. Оценить численность ее боевиков сложно.
«Африканский корпус», поддерживаемый Россией (бывшая ЧВК «Вагнер»), договорился с повстанцами о безопасном выводе войск и покидает город, в то время как брошенные малийские войска массово сдаются, утверждают СМИ.
По данным WP, сильная стрельба и взрывы были в том числе в городе Кати, где расположена главная военная база страны. Также столкновения были на бывшей базе ООН в Гао.